BONI PUERI - základní umělecká škola, Hradec Králové
< div style="width:900px; height:150px; text-align:center">BONI PUERI - základní umělecká škola, Hradec Králové
AktualityInformace o školeVedení školyVyučující a pracovníciOdděleníFotogaleriePřihláška ke studiuOmluvenkaKontaktyENGLISH

BONI PUERIAktuality - rok 2014

19. září 2014 • Boni pueri přijali nové chlapce do přípravných oddělení

Na začátku školního roku jsme v Boni pueri přivítali nové chlapce. Kluci se do počátku výborně zapojili do práce přípravných oddělení Pueáček, Pueri Novi a Bonifantes. Už brzy je čeká pěvecké soustředění a opět krásné adventní koncerty. Pro kluky je připraveno také milé překvapení!

 

29. srpna 2014 • Rozvrhy pro jednotlivá oddělení a hru na nástroje

Vážení rodiče, milí chlapci, na informačním systému najdete rozvrhy výuky pro jednotlivá oddělení.
V prvním zářijovém týdnu si chlapci, kteří navštěvují hru nástroje, domluví výuku se svými vyučujícími. Těšíme se na Vás!
Vedení školy

 

8. května 2014 • Přípravná oddělení Boni pueri chystají koncert pro maminky

V Knihovně města Hradec Králové vystoupí v pondělí 12. května všechna přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri, aby společně oslavili svátek maminek.
Kluci z Pueráčku, Pueri Novi a Bonifantes pečlivě připravili nový repertoár a také pro každou maminku malé překvapení. V Česku se slaví Svátek matek druhou květnovou neděli již od roku 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Všichni jste srdečně zváni!

 

12. dubna 2014 • Přípravná oddělení rozezpívala Vilu Boni pueri

V sobotu 12. dubna se konalo pěvecké soustředění přípravných oddělení Boni pueri. Svůj repertoár na jarní koncerty připravovali Pueráčci, Pueri Novi i nejstarší Bonifanti.
Pueráčci dokázali, že si umějí poradit i bez maminek a soustředění výborně zvládli. Poprvé se učili sezpívat i s velkým sborem, kdy zpívali jen své určené party. Nechyběly ani oblíbené hry venku, v zahradě u Vily Boni pueri. Každý Pueráček si také hrdě odnášel na své tričku „placku“ Boni pueri. Sbormistryně Hana Musílková, klavíristka Tereza Špuláková i pan učitel Milan Slabý měli z malých zpěváků opravdu radost.
Pueri Novi už zvládli za doprovodu klavíristky Miriam Puklové bohatý repertoár na jarní koncerty a doplnili ho zajímavou choreografií. Se sbormistryní Marcelou Říčanovou a paní učitelkou Markétou Fadrnou s radostí vymýšleli i zajímavé kostýmy na svá vystoupení a užili si při tom spousty legrace.
Nejstarší chlapci z Bonifantes měli také napilno. Chystají se svým sbormistrem Jaroslavem Šlaisem repertoár na červnový festival chlapeckých sborů na Slovensku. Někteří kluci již absolvují zkoušky i s hlavním sborem a připravují se na své první velké projekty. I u Bonifantů byla nálada výborná, kterou si s nimi užívala i nová paní učitelka Hana Roubalová. Kluci, stejně jako jejich mladší kamarádi, také neodolali slunečnému počasí a na chvíli vyrazili na zahradu.
Celé soustředění pečlivě dokumentoval správce budovy Ondřej Hrnčíř. Fotografie najdete v bohaté galerii či na našem facebookovém profilu www.facebook.com/bonipueri1982.
Všechna přípravná oddělení si můžete poslechnout již 23. 4. v Bio Central v Hradci Králové, kdy zahájí slavnostní promítání filmu „Boni pueri v Japonsku a Koreji 2013“, který dokumentuje úspěšné trojturné sboru.

> Fotogalerie

 

1. února 2014 • !"Dobří chlapci" mohou využívat i výuku hry na hudební nástroje

BONI PUERI – základní umělecká škola díky novým velkorysým prostorám ve své vile rozšířila možnost hry na hudební nástroje pro své zpěváky.
Zkušení pedagogové a výkonní umělci vyučují hru na klavír, klávesy, sólovou kytaru, basovou kytaru, flétnu, klarinet nebo bicí. Vedoucí nástrojového oddělení byla ředitelem školy dr. Pavlem Horákem jmenována viceprezidentka EPTA - European Piano Teachers Association – Jitka Fowler Fraňková, Ph.D.

 

30. ledna 2014 • V umělecké škole Boni pueri se vydávalo pololetní vysvědčení

V BONI PUERI – základní umělecké škole se ve čtvrtek předávalo pololetní vysvědčení.
Ohodnocení své práce během celého pololetí si odnesli nejen zpěváci všech oddělení, ale také žáci, kteří navštěvují hru na hudební nástroje. Nejmenší Pueráčci pak byli pyšní na své osvědčení a měli radost i z malých dárků, které dostali. Všichni učitelé svým žákům poblahopřáli k dosaženým výsledkům a představili jim další projekty a koncerty, které je v druhém pololetí čekají.

 

BONI PUERIAktuality - rok 2013

15. prosince 2013 • Vánoční zpívání Boni pueri rozsvítilo světlo v srdcích posluchačů

Na třetí adventní neděli připravila přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri Vánoční zpívání. Koncert se konal s podporou Města Hradec Králové. Hudební klub v Springfield v Hradci Králové se stal na dvě hodiny koncertním sálem, který do posledního místečka zaplnili rodiče chlapců a přátelé sboru.
Společnými písněmi provedl sbor dirigent a sbormistr Boni pueri Marek Štryncl, pod jehož taktovkou kluci provedli jímavé Vánoční slow. Roztomilí Pueráčci vystoupili se svým pásmem zimních písniček a za řízení své sbormistryně Hany Musílkové a klavíristky Terezy Špulákové dokázali, že za dva měsíce se toho naučili opravdu hodně. Jejich výkon odměnili posluchači dlouhotrvajícím potleskem a úsměvy, které malí zpěváčci a jejich bezprostřednost vykouzlili na jejich tvářích.
Pueri Novi, které vede sbormistryně Marcela Říčanová, připravili vánoční písně i směs krkonošských koled. Velký úspěch jim přinesla píseň O splašené lyži a také Nechte lásku kvést, které doprovodila na klavír Miram Puklová a na flétnu paní učitelka Markéta Fadrná.
Bonifanti, kteří mají z přípravných oddělení nejvíce koncertních zkušeností, doplnili kluky z Pueráčku a Pueri Novi náročným repertoárem a byli také odměněni zaslouženým dlouhotrvajícím potleskem.
Překvapením bylo vystoupení učitelů klavírní hry Terezy Špulákové a Ondřeje Hromádka, kteří čtyřručně za doprovodu bubeníka Tadeáše Macla provedli ve vlastních aranžích skladby skupiny ABBA. Toto nečekané, ale velmi milé a úchvatné překvapení, stejně jako „dobří chlapci“, posluchače doslova nadchli.
Během koncertu jsme se také spojili s panem ředitelem dr. Pavlem Horákem, který z obrazovky všechny kluky z dalekého Japonska, kde právě koncertují na dvou místech dvě koncertní skupiny,pozdravil a popřál jim krásné Vánoce.
White Christmas, krásnou skladbu Leonarda Cohena Hallelujah a nádhernou skladbu Tichá noc jsme následně vyslechli v podání hlasového poradce Boni pueri Jakuba Kubína. Potlesk vestoje nebral konce a protáhl se až do poslední společné skladby O Vánocích, kterou řídil Marek Štryncl a kterou si všichni se sborem zazpívali. Nadšení posluchači si vytleskali i přídavek – nejkrásnější českou koledu Narodil se Kristus Pán. Krásné požehnané Vánoce Vám všem!

> Fotografie z koncertu

 

6. prosince 2013 •

Přípravná oddělení Boni pueri přijala pozvání k vystoupení na tradičním Vánočním koncertě v Novém Bydžově. Kostel sv. Vavřince doslova praskal ve švech, nestačily ani přístavky, lidé stáli opravdu kde se dalo. Kromě našich „dobrých chlapců“ vystoupil i místní školní pěvecký sbor Karlováček.
Skladba Vánoční slow za řízení vynikajícího dirigenta Marka Štryncla a klavírního doprovodu Miriam Puklové hned v úvodu naladila posluchače do sváteční atmosféry. Boni pueri přivezli do kostela sv. Vavřince také svého hlasového poradce Jakuba Kubína, který nádherně zazpíval za klavírního doprovodu Terezy Špulákové Bílé Vánoce a Tichou noc, která se nadpozemským prostorem krásně nesla.
Svoji velkou premiéru měli nejmenší Pueráčci, pro většinu kluků první koncert v životě! A zvládli to na jedničku. Se svojí sbormistryní Hanou Musílkovou a klavíristkou Terezou Špulákovou hledali ježka v zimě, mrzlo až praštělo, blížil se Štědrý den a chumelilo se tak, jako by se nechumelilo…
Kluci z přípravného oddělení Pueri Novi už jsou zkušenými zpěváky. Směs vánočních písní, kterou velmi citlivě připravila jejich paní sbormistryně Marcela Říčanová, byla krásná a i oni byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem.
Skvěle zazpívali i chlapci nejstaršího přípravného oddělení Boni pueri – Bonifantes, kteří ve svých skladbách poslali poselství svému sbormistru Jaroslavu Šlaisovi, který v těchto chvílích působí jako produkční v Japonsku, kde je koncertní sbor na pětitýdenním turné.
„Děkujeme Českému chlapeckému sboru Boni pueri, že přijal naše pozvání a dnes máme tu úžasnou příležitost slyšet jeho přípravná oddělení naživo,“ zaznělo z úst paní učitelky, která celým koncertem prováděla. Posluchači byli nadšeni a nešetřili slovy chvály.
„Chodíme na Vánoční koncert každoročně a ten letošní byl zatím nejkrásnější, který jsme slyšeli,“ znělo po koncertě na adresu sboru.
Závěrečná píseň byla už jen hezkou tečkou. Krásný advetní čas všem!

> Fotogalerie ze zkoušky a z koncertu

 

19. října 2013 • Vila Boni pueri ožila pěveckým soustředěním Pueráčku a Pueri Novi

Vila Boni pueri se stala dějištěm podzimního soustředění přípravných oddělení Pueráček a Pueri Novi nazvaném "Čas jablíčkové vůně". Téměř padesátka malých zpěváků během krásné slunečné soboty ladila svůj repertoár před vánočními koncerty.
Pueráček se svojí sbormistryní Hanou Musílkovou a klavíristkou Terezou Špulákovou věnoval nejen krásným písničkám, ale kluci poslouchali i hudební pohádku a velkou vervou soutěžili. A tak „Pueráčkovem“, učebnou, kterou mají ti nejmenší jen pro sebe, zněly melodie o zimě, ježkovi nebo vodníkovi. Celým slunečným dnem chlapce provázel Večerníček a dohlížel na to, aby všichni kluci správně při zpívání dýchali.
Velkorysé prostory nové sborové budovy využili v ten samý den i kluci z Pueri Novi. I oni nacvičovali pod vedením sbormistryně Marcely Říčanové za doprodovu klavíristky Miriam Puklové nový repertoár a také vymýšleli společně novou choreografii. A protože nechceme mnoho prozradit, napíšeme jen, že zněly vánoční koledy, padal sníh, stavěl se sněhulák a hezké vztahy byly všude kolem. Ve skupinkách pak zpěváci cvičili s paní učitelkou Markétou Fadrnou.
Chlapci také procvičovali správnou hlasovou techniku s hlasovým poradcem Jakubem Kubínem, který dokázal kluky doslova nadchnout. Obě oddělení pak přichystala společně pro své posluchače milé vánoční překvapení. Celému soustředění dělal dobré technické zázemí správce naší budovy Ondřej Hrnčíř.
Oběd v blízké restauraci Springfield byl opravdu výborný. Odpolední hry na zahradě Vily Boni pueri, vyhodnocení soutěží a předávání dárečků byly už jen krásnou barevnou tečkou za letošním podzimním soustředěním.

 

22. září 2013 • Přípravné oddělení Bonifantes zahájilo slavnostní předávání cen

V pondělí 23. září vystoupilo nejstarší přípravné oddělení Bonifantes při slavnostním předávání cen nejlepším žákům základních škol, kteří se zúčastnili výtvarné soutěže "Ženy v našich srdcích". Soutěž pořádala Oblastní charita Hradec Králové ke svému 20. výročí. Aby se na obrázky mohla podívat i široká veřejnost, připravili pracovníci Charity ve vestibulu Krajského úřadu KHK výstavu. Její vernisáž zahájil Mons. Josef Suchár, prezident Diecízní katolické charity Hradec Králové a děti pozdravila i paní náměstkyně primátora Hradce Králové Ing. Aneta Maclová.
Bonifantes se svým sbormistrem Jaroslavem Šlaisem a klavíristkou Terezou Špulákovou představili část repertoáru, který připravili pro České centrum ve Varšavě.
„Moc děkuji všem chlapcům, skvělým zpěváčkům i skvělé slečně klavíristce, vašemu doprovodu. Vaše vystoupení bylo velice profesionální a bylo vidět plno lásky, chuti, radosti. Bylo to moc sympatické. Snad emailová pošta zachová mému poděkování srdečnost, upřímnost a vděčnost, s jakou je za Vámi odeslaná...,“ napsala nám po koncertě organizátorka celého projektu paní Petra Zíková. Český chlapecký sbor Boni pueri úspěšně spolupracuje s Oblastní charitou již několik let.

> Fotogalerie

 

16. září 2013 • V Pueráčku se už zpívalo, čarovalo i soutěžilo

Nejmladší přípravné oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri - Pueráček - má za sebou již první hodiny. Ke své činnosti mají chlapci jen pro sebe vlastní učebnu. Kromě písniček, které chystají pro svá první vystoupení se sbormistryní Hanou Musílkovou a klavíristkou Terezou Špulákovou, kluci také s nadšením soutěžili a čarovali. Všichni byli výborní a odnášeli si nejen velkou pochvalu, ale taky malý dárek. V příští hodině je čeká pěkné překvapení a za pár týdnů i pěvecké soustředění.

> Fotogalerie

 

27. srpna 2013 • Nový školní rok zahájí Boni pueri již v novém! Všechna přípravná oddělení čekají krásné koncerty!

Září letošního roku se významně zapíše do dějin Českého chlapeckého sboru Boni pueri a BONI PUERI - ZUŠ. Po třiceti letech své existence zahájí sbor výuku v krásných nových a velkorysých prostorách, v historické vile v centru Hradce Králové.
Oddělení Pueráček, Pueri Novi, Bonifantes i celý hlavní sbor budou mít k dispozici několik vybavených učeben, na chlapce čekají zajímavé hodiny, vystoupení, tradiční Vánoční galakoncert a mnohá další překvapení. Pravidelnou výuku podle rozvrhu zahájíme v pondělí 9. září! Těšíme se na vás!

 

22. června 2013 • Sopranista Jan Pěček oceněn titulem "Žák roku 2013" !

Sopranista Českého chlapeckého sboru Boni pueri Jan Pěček byl na konci školního roku oceněn městem Náchod titulem „Žák roku 2013“.
Titul je každoročně udělován žákům základních škol s nejlepšími studijními výsledky. Součástí hodnocení jsou i jejich mimoškolní aktivity. Jenda reprezentoval naši republiku s Boni pueri i na turné v Jižní Koreji a na prestižním Velikonočním festivalu v Moskvě.
Máme velkou radost a moc Jendovi gratulujeme!

 

9. června 2013 • Boni pueri během týdne dvakrát vyprodali hradeckou Filharmonii. Tentokrát při Letním galakoncertě všech oddělení sboru

Nedělní odpoledne patřilo v sále zcela vyprodané Filharmonie Hradec Králové Letnímu galakoncertu Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Po dlouhých dvanácti měsících měli posluchači možnost slyšet znovu všechna oddělení tohoto tělesa.
Nejmladší Pueráčci se svojí sbormistryní Helenou Fikarovou, klavíristkou Janou Kovalčukovou a kontrabasistou Vlastimilem Jůnem připravili lidové písničky, jeli ve vlaku a líbila se i Pohádka o Honzovi. Jen o něco starší Pueri Novi za řízení sbormistryně Marcely Říčanové a klavírního doprovodu Miriam Puklové zazpívali pásmo jarních písniček o lese, vlnkách, studánce a nebáli se ani náročného repertoáru, kde báječně využili i své znalosti z hudební nauky.
Nadšení v publiku vyvolal výběr ze světových muzikálů v úpravě vynikajícího skladatele Vladimíra Popelky. Nové nastudování včetně kostýmů i zajímavé choreografie mělo svou premiéru v závěru loňského roku v Jižní Koreji a hlavní sbor nenechal nikoho na pochybách, že Boni pueri patří ke světové špičce. Skladatel Vladimír Popelka mnoho let spolupracoval také s Karlem Gottem, Gabrielou Beňačkovou, Jiřím Maláskem a za jeho melodie ze slavných filmových westernů V pravé poledne získal TOČR zlatou desku Artie za 250 tisíc prodaných nosičů v zahraničí. V současnosti stále aranžuje pro saxofonistu Felixe Slováčka, který na prknech Filharmonie v tento slavnostní okamžik nejen fantasticky zahrál, přidal společnou skladbu se zpěváky hlavního sboru za klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové, ale také popřál Boni pueri k narozeninám.
Bez nadšených výkřiků se neobešlo ani provedení opery Námořníci v podání nejstaršího přípravného oddělení Bonifantes a vybraných sopranistů a altistů hlavního sboru za řízení sbormistra Jaroslava Šlaise. Zpěváky doprovodila klavíristka Tereza Špuláková. „Dobří chlapci“ s tímto dílem slavili velké úspěchy na festivalu v Litvě i v Českém centru ve Varšavě.
„Letní galakoncert patří vždy k našim nejkrásnějším koncertům u nás doma, protože publikum tvoří především rodiče našich zpěváků, přátelé i naši vzácní hosté. Tentokrát je koncert ještě o něco slavnostnější, Boni pueri slaví 30 let od svého založení a splnil se nám i náš velký sen – Boni pueri budou mít díky městu Hradec Králové svoji samostatnou budovu v centru města s garancí pronájmu na plných 50 let,“ usmívá se ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Na koncertě představili „dobří chlapci“ také nový projekt – „Zlatá cihla pro Boni pueri“.
„Tento příměr vzešel od našich absolventů, se kterými jsme se moc rádi potkali při provedení Mše D dur Antonína Dvořáka před několika dny. Na společné afterparty padly věty o tom, že Boni pueri mají zlato v hrdle, proto by měli stavět svůj hudební stánek ze zlatých cihel. Jméno každého dárce, který se rozhodne finančně podpořit stavební úpravy ve Vile Boni pueri, bude vytesáno do pískovcové cihly, která bude zdobit Zeď donátorů v centrální hale celé vily,“ dodává zástupkyně ředitele Hana Musílková.
Mezi prvními donátory byli manželé Pavel a Monika Staňkovi, kteří spravují Nadační fond AQUAPURA a kteří věnovali Boni pueri šek na 30.000 Kč. Dalšími dárci byli manželé Beata a Tomáš Suchánkovi. Jejich společnost DSA, která provozuje leteckou záchrannou službu, přispěla na stavební úpravy Vily Boni pueri celých 100 000 korun. V sále seděli i další dárci, kterým patřilo velké poděkování. Závěr koncertu pak již patřil především nejmenším zpěvákům, kteří si po celou dobu koncert opravdu užívali. Spolu s Dagmar Patrasovou i celým sálem zazpívali legendární písničku Chytila jsem na pasece žížalu. Třípatrový dort se zářícími fontánkami odstartoval další třicítku Českého chlapeckého sboru Boni pueri! Tentokrát už v novém sídle a s velkou radostí!

> Fotogalerie

 

21. května 2013 • „Dobří chlapci“ z Pueráčku na soustředění v Orlických horách

Chata Bedřichovka opět přivítala kluky z nejmladšího přípravného oddělení Pueráček a Pueri Novi na již tradičním soustředění. Jarní soustředění se neslo v duchu Olympijských her naruby a po celý víkend dělali klukům průvodce pohádkoví Asterix a Obelix. Kluci měli nabitý program, celý víkend pilovali nové písničky, se kterými vystoupí všechna oddělení Boni Pueri na Galakoncertu v neděli 9. června.
Tentokrát s Pueráčky putujeme pohádkami a hádankami. Nejoblíbenější písničkou se rychle stala dobrodružná Pohádka o Honzovi a nezbedném drakovi. Poprvé s Pueráčky vyrazil i tříletý Honzík, a tak celý děj získal na pravdivosti, protože nejmenší Honzík je velký hrdina!
V repertoáru jsme klukům zařadili i rytmicky těžké písničky, kluci zkrátka měli plné ruce práce. Více písniček prozrazovat nebudeme, protože je chystáme na galakoncert.
Ale protože zpívání v Boni Pueri je také zábava, připravili jsme pro všechny různé disciplíny a úkoly. Nejmenší kluci se poznali se staršími parťáky z Pueri Novi a po tři dny soutěžili ve skupinkách o body. A jak to dopadlo? Medaile od Asterixe a Obelixe byly rozdány v tomto pořadí: Hadi, Havrani, Asterix a Obelix, Chytrolíni, Éra, Draci, S.O.S. a Hadice. Starší kamarádi mezi sebe vzali i ty nejmenší: Honzíka, Matýska, Štěpánka, Vojtíška, Dennyho, Boříka. Mareček, Adámek H., Adámek F., Lukášek, Jonášek K. a Jonášek B., Břeťík a Filípek už jsou ostřílení zpěváci a pomalinku už se poohlíží k postupu do Pueri Novi.
Nejvíce si kluci užili lanového centra, kde si vyzkoušeli obratnost, sílu, šikovnost a rovnováhu. Zkrátka se pěkně vyřádili.
Krásnou odměnou za celý víkend pak byl koncert v kostele Sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří. Kluci obdrželi pozvání od pana starosty hned na další rok, aby opět potěšili úžasné publikum v Orlickém Záhoří. Pod tíhou všech dojmů, zážitků a také únavy přepadl některé spánek i na samotném koncertě. Kluci jsou ale jedničky, dokonce někteří spinkali ve stoje na pódiu, a tak se nakonec schoulili do náruče paní asistentky Radky a spokojeně počkali na konec koncertu i s úsměvem na tváři. Řada posluchačů se tak neubránila slzám dojetí. Ač postupně spánek přemohl i sólisty, ostatní kluci vše zvládli na jedničku s hvězdičkou. Jsme na kluky moc pyšní! Děkujeme všem dospělákům, kteří se zasloužili o to, aby si to kluci na Bedřichovce pořádně užili: sbormistryně Helena Fikarová, klavíristka Jana Kovalčuková, asistenti Radka Dušková a Vlastimil Jůn.

 

20. května 2013 • Pueri Novi zpívali pro Orlické hory a soutěžili na "Olympijských hrách naruby"

Své tradiční jarní soustředění si užili kluci z přípravného oddělení Pueri Novi.
Již do autobusu nastoupili s dobrou náladou a z Hradce Králové pak odjížděli bez jediné slzičky. Po příjezdu na chatu nás všechny skvěle přivítal pan Josef Prát se svým týmem spolupracovníků.
Celé soustředění probíhalo pod názvem "Olympijské hry naruby“. V pátek večer se kluci rozdělili do družstev a pak jim paní učitelka Radka krásně povídala o vzniku a historii olympiády. Ještě před spaním si zahráli několik her a získali tak první cenné body pro svá družstva, která si sami pojmenovali (např. Hadi, Hadice, S.O.S či Asterix a Obelix).
Sportovní olympiáda probíhala na několika stanovištích, na kterých si procvičili svoji rychlost, obratnost, ale i soustředěnost (hod holínkou na cíl, skok dozadu, vrh papírovou koulí, stavění věže z kostek, pexeso, běh na lyžích, hádanky a štafetový běh).
Sobotní ráno bylo ubrečené a chladné. Paní sbormistryně všem zpěvákům řekla, že když se budou moc snažit na dopolední pěvecké zkoušce, určitě sluníčko přivolají. A opravdu se tak stalo!

Po výborném obědě a odpočinku všichni vyrazili prozkoumávat blízké okolí nedaleko chaty. V lese měli kluci za úkol postavit domečky pro lesní skřítky. Les se v tu chvíli proměnil v ohromné mraveniště se spoustou mravenečků a všichni pomáhali, co jim síly stačily. Každý si získal sladkou odměnu a body pro své družstvo.
Po odpoledním zpívání se už všichni nemohli dočkat opékání buřtů a zpívání s kytarou u táboráku. To jsme ještě netušili, že vůně buřtů přiláká opravdového Obelixe, který si s námi přišel pohrát. Tolik zážitků za jeden den bylo příliš a večer kluci usnuli, jako když je do vody hodí.
V neděli chlapci nejdříve procvičovali písničky na odpolední koncert a pak už se nemohli dočkat slavnostního vyhlášení výsledků. Každý získal nádhernou odměnu a medaili, kterou jim na chatě nechal Obelix.
Po obědě už hlasy "dobrých chlapců" rozezněly Kostel sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří, kterým se nesl v předpremiéře připravovaný repertoár na Letní galakoncert Boni pueri v sále Filharmonie Hradec Králové. Malí zpěváci se moc snažili a všichni posluchači je pak odměnili velkým potleskem. Za tým oddělení Pueri Novi sbormistryně Marcela Říčanová

 

17. května 2013 • Orlické hory vítají nejmladší "dobré chlapce"

Dnes odcestovala přípravná oddělení Boni pueri - Pueráček a Pueri Novi - na svoje tradiční jerní soustředění do Orlických hor.
Malí zpěváci budou chystat repertoár na Letní galakoncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který se uskuteční v neděli 9. června 2013 v sále Filharmonie Hradec Králové.
Kluci ale nebudou jen zpívat, jejich sbormistryně, klavíristky a asistenti pro ně připravili postřehové hry, závody, lezecký maraton i nezbytné a tolik očekávané opékání buřtů.
Soustředění pak zakončí všichni v neděli v Kostele sv. Jana Křtitele v

 

2. května 2013 • Přípravná oddělení čeká soustředění i koncert pro Orlické hory

Přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri - Pueráček a Pueri Novi - se již chystají na své tradiční jarní soustředění do Orlických hor. Na chatě Bedřichovka budou ladit repertoár pro Letní galakoncert Boni pueri,který se koná ve Filharmonii Hradec Králové a vystoupí na něm všichni zpěváci sboru. Naším vzácným hostem bude i skvělý muzikant a vynikající saxofonista Felix Slováček a je připraveno i další překvapení.
Kluky čeká nejen zpívání, ale také hry, soutěže, lanové centrum a tradiční táborák. Na zpáteční cestě rozezpívají obě oddělení Orlické hory v místním Kostele sv. Jana Křtitele.

 

17. dubna 2013 • Poptávka

Ředitel BONI PUERI – základní umělecké školy, Hradec Králové jako statutární orgán, poptává firmu, která by realizovala Stavební úpravy vnitřních prostor BONI PUERI - ZUŠ, Hradec Králové, Československé armády č.p. 332, 502 00 Hradec Králové dle zadané projektové dokumentace. Potřebné materiály, podmínky realizace a cenová mapa jsou k dispozici na základě písemné žádosti.
Zájemci se mohou hlásit telefonicky na č. 774 139 010 nebo elektronicky bonipueri@bonipueri.cz. Termín podávání nabídek končí 8. 5. 2013 v 8:00.

 

17. března 2013 • Boni pueri vezou do Litvy Námořníky

Přípravné oddělení Bonifantes a část chlapců hlavního sboru finišují s přípravami na zahraniční zájezd do Litvy a Polska. Odcestují již 11. dubna a vystoupí na setkání uměleckých škol ve čtvrtém největším městě Litvy - Šiauliai i v Českém centru ve Varšavě.
„V Litvě budeme hosty našich přátel z chlapeckého sboru Dagilelis. Pro některé chlapce je to vůbec první zahraniční zájezd. Naši sestavu posílili i někteří falzetisté hlavního sboru, kteří jedou s námi jako vedoucí kvartet a asistenti. Vystoupíme v rámci setkání uměleckých škol a připravili jsme kromě zcela nových písní i operu Námořníci. I proto nám naši hostitelé nachystali nejen zajímavé koncerty a workshop, ale i cestu trajektem do nejstaršího litevského města Klaipéda do Muzea moře s delfináriem,“ říká sbormistr a produkční Boni pueri Jaroslav Šlais.
Kromě zpěvu se dolaďuje ještě scénické provedení a probíhají kostýmní zkoušky zpěváků. Sbor doprovodí na klavír studentka konzervatoře Pardubice a vítězka mezinárodních klavírních soutěží Tereza Špuláková.

 

21. února 2013 • Pueráček zazpívá pro Orlické hory i v hradecké Filharmonii

Oddělení Pueráček se připravuje na svá jarní a letní vystoupení. A protože se ani nejmenším „dobrým chlapcům“ nevyhnula všudypřítomná chřipka, chystají se s paní sbormistryní Helenou Fikarovou, klavíristkou Janou Kovalčukovou a kontrabasistou Vlastimilem Jůnem po skupinkách.
Dnes byl největší zájem o hudební nástroje, ale název projektu, který kluci nacvičují, je zatím tajný.
„Moc se všichni těšíme na letní koncert ve Filharmonii Hradec Králové, který zakončí letošní hezkou sezónu. Na jaře se chystáme, stejně jako několik posledních let, do krásné horské přírody, kde budeme nejen zpívat, ale také soutěžit, hrát hry a nebude chybět ani hledání pokladu či tajný výlet,“ usmívá se sbormistryně Pueráčku Helena Fikarová.
Více najdete v naší fotogalerii nebo na facebooku.

 

18. února 2013 • V Boni pueri máme hudební nauku rádi

Hudební nauka nesmí ve vzdělávání naší umělecké školy chybět, a přestože patří často k nejméně oblíbeným předmětům, v Boni pueri tomu tak rozhodně není.
Paní sbormistryně Mgr. Marcela Říčanová se svými spolupracovníky připravila pro kluky zajímavé pracovní listy, pomocí kterých se hudební teorie stává hračkou. A hlavně - dokáže o notách hezky a napínavě vyprávět. Hudební překvapení pro všechny kluky se chystá i pro tradiční jarní soustředění.
"Hudební teorii se pečlivě věnujeme. Kluci využívají svých znalostí nejen v sólovém zpěvu a pěvecké hlasové výchově, ale i při hře na hudební nástroje, kterou navštěvují. Všichni jsou moc šikovní a už si společně chystáme hry na chatu do Orlických hor, kam pojedeme v květnu," říká sbormistryně Pueri Novi Marcela Říčanová.
Více najdete v naší fotogalerii nebo na facebooku.

 

17. února 2013 • Přípravné oddělení Bonifantes chystá repertoár pro koncertní zájezd do Litvy a Polska

Nejstarší přípravné oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri Bonifantes a mladší chlapci koncertní skupiny Boni pueri pilně připravují nový repertoár na svůj dubnový koncertní zájezd do Litvy a Polska. Na společných zkouškách nacvičují pod vedením svého sbormistra Jaroslava Šlaise výběr z lidových písní a zpěváci z oddělení Bonifantes chystají navíc ještě jedno hudební překvapení.
Hostitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri bude litevský sbor Dagilelis pod vedením dirigenta a sbormistra Remigiuse Adomaitise. Na zpáteční cestě vystoupí zpěváci v hlavním městě Polska - ve Varšavě.
„Kromě koncertů v Litvě a v Polsku navštívíme určitě i nejznámější a nejatraktivnější místa našeho pobytu, mezi které jistě patří posvátná litevská Hora křížů, nejstarší přístav Klaipeda s unikátním Muzeem moře s delfináriem či Varšavský zámek. Pro náš koncertní zájezd jsme tentokrát připravili nový repertoár a věříme, že se bude posluchačům líbit,“ říká sbormistr Jaroslav Šlais.
Více najdete v naší fotogalerii nebo na facebooku.

 

31. ledna 2013 • V BONI PUERI - základní umělecké škole se rozdávalo vysvědčení

Poslední lednový den byl ve znamení předávání pololetních vysvědčení. Pro BONI PUERI – základní uměleckou školu, Hradec Králové, která v roce 2006 vznikla jako první svého druhu v České republice, to již bylo již osmé ocenění práce chlapců.
Většina kluků prospěla na výbornou a u těch nejmenších nechyběly ani malé dárečky. Žáci prvního ročníku v září zahájili výuku již podle nového školního vzdělávacího programu, který si škola dle rámcového vzdělávacího programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy mohla ušít přímo na míru.
Gratulujeme všem chlapcům a těšíme se, že i v dalším pololetí dosáhnou stejně dobrých výsledků!

 

BONI PUERIAktuality - rok 2012

21. prosince 2012 • Vánoční galakoncert Boni pueri rozezpíval Kongresové centrum Aldis

K dlouholeté a krásné tradici Českého chlapeckého sboru Boni pueri jistě patří Vánoční galakoncert. Třetí adventní neděle patřila všem přípravným oddělením tohoto tělesa, která pro zcela zaplněný sál Kongresového centra Aldis připravila vánoční písně a koledy.
Pueráček se svojí sbormistryní Helenou Fikarovou a klavíristkou Janou Kovalčukovou si vyzpíval příchod sněhuláka a zažil zjevení andílků v půlnoční hodině. Pueri Novi za řízení sbormistryně Taťány Slezákové zavolali už blížící se Vánoce a opravdu došli na koledu. Na klavír je doprovodil Ondřej Hromádko, na kontrabas přítel sboru Vlastimil Jůn a na perkuse paní učitelka Marcela Říčanová.
Nejstarší přípravné oddělení Bonifates, jehož někteří členové již připravují repertoár hlavního sboru, vedl tentokrát vynikající dirigent Marek Štryncl, neboť sbormistr Jaroslav Šlais působil jako produkční Boni pueri v daleké Asii. Výborně si poradili se směsí koled v úpravě Josefa Bartoše.
Nebývá zvykem, že by na koncertě vystoupili sami učitelé naší umělecké školy. Přesto jsme si letos připravili pro posluchače malé překvapení a představili nové členy našeho týmu. Skladby Ave Marie, White Christmas či Tichá noc v podání hlasového poradce Jakuba Kubína byly odměněny bouřlivým potleskem, stejně tak vystoupení učitelů klavírní hry, konzervatoristů a vítězů mezinárodních soutěží Terezy Špulákové a Ondřeje Hromádka. Ti zahráli největší vánoční šlágry a byli přijati s nadšením. O lyrickou tečku se pak ve sváteční čas postarali manželé Iva a Marek Štrynclovi, kteří zahráli skladbu pro klavír a violoncello.
Samotný závěr patřil opět všem "dobrým chlapcům". Pozdrav pana ředitele Pavla Horáka z Jižní Koreje, který všichni s napětím sledovali na obří obrazovce, připomněl, že dobré muziky není nikdy dost a tak Boni pueri poslali svým starším kamarádům do Asie pravé české koledy. Nikdo z posluchačů nezaváhal a nejkrásnější českou koledu Narodil se Kristus Pán zpívali s Boni pueri již úplně všichni.

> Fotogalerie z vánočního koncertu

 

25. listopadu 2012 • Pozvánka na Vánoční galakoncert všech přípravných oddělení ! Již 16. prosince !

Zveme všechny rodiče, prarodiče, příbuzné a známé na nás tradiční Vánoční galakoncert přípravných oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který se koná 16. prosince 2012 v Malém sále Kongresového centra Aldis v Hradci Králové. Hosty budou tentokrát dirigent světového jména Marek Štryncl a absolvent konzervatoře Jakub Kubín. Kluci pro posluchače připravili krásné vánoční koledy a písně v zajímavé choreografii. Přijďte si je poslechnout! Na závěr koncertu je připraveno i malé překvapení.

 

20. listopadu 2012 • Přípravné oddělení Pueri Novi se těší na Vánoční galakoncert

Dnes bylo ve zkušebně opravdu živo. Ladil se totiž repertoár na Vánoční galakoncert v Kongresovém centru Aldis. Kluci z oddělení Pueri Novi pilně zkoušeli a hodně práce měli i sólisté, kteří brali své vyznamenání velmi zodpovědně. Sbomistryně Taťána Slezáková, paní učitelka Marcela Říčanová i korepetitor Ondřej Hromádko se od kluků nechali rádi přemluvit a konec hodiny si pořádně "santaclausovsky" užili.

 

15. října 2012 • Kačenka a Rampušák – patroni soustředění Pueráčku a Pueri Novi

Stalo se již tradicí, že kluci z přípravných oddělení Pueri Novi a Pueráčku dvakrát do roka odjíždějí na soustředění na chatu Bedřichova v Orlickém Záhoří. Nejinak tomu bylo i o krásných sluncem zalitých podzimních dnech od 12. do 14. října. Chlapci kromě zpívání opět zažili mnohá dobrodružství, tentokrát právě ve společnosti Kačenky a Rampušáka – pohádkových postav Orlických hor.
Nechyběly kamarádské hry, soutěžní i nesoutěžní úkoly, opékání buřtíků a spousta legrace, kterou s malými zpěváky prožíval i celý doprovodný tým Táňa Slezáková, Marcela Říčanová, Jana Kovalčuková a Radka Dušková. Zvlášť pilně se také kluci věnovali zpívání, protože přípravy na vánoční koncert jsou již v plném proudu. Odměnou jim pak byl nedělní výlet do muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.

> Fotografie ze soustředění Bedřichovka

 

14. října 2012 • Přípravná oddělení Boni pueri zdraví z podzimního soustředění

Orlickým Záhořím zněly již druhý říjnový víkend vánoční písně a koledy. Přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri se připravují na nadcházející koncerty. Chlapci ale jen nezpívají, čekají je také soutěže, hry a nedělní tajný výlet. Všichni zdraví domů a vzkazují: Máme se moc dobře a na vánoční galakoncert pro vás chystáme překvapení!

> Fotografie z Bedřichovky

 

14. října 2012 • Výkon sólistů Českého chlapeckého sboru Boni pueri označen za famózní

Prestižní Podzimní festival duchovní hudby Olomouc, který se koná pod záštitou Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského, vyvrcholil v sobotu 13. října v chrámu Panny Marie Sněžné. Za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc a Českého filharmonického sboru Brno zaznělo krásné dílo britského skladatele Andrewa Lloyd Webbera Requiem.
Dirigent Jaromír Michael Krygel uchopil dílo velmi citlivě a nově. Náročná chlapecká sóla svěřil dvěma klukům z Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Sopranista Adam Peichl a altista Jakub Seidl zazpívali své party skvěle. Ihned po závěrečných tónech zazněl obrovský aplaus a na devět stovek posluchačů vzdalo hold všem umělcům vestoje. Celé vystoupení přenášela televize.
Po koncertě přišli „dobrým chlapcům“ osobně poděkovat sám dirigent Krygel i slovenská sopranistka Adriana Kohútková a tenorista Tomáš Černý. Dirigent označil výkon obou chlapců za vynikající:
„Vaši kluci jsou fantastičtí, pane řediteli, výborně se mi s nimi pracovalo. Určitě se potkáme ještě při dalších projektech,“ řekl Jaromír M. Krygel.
Adamovi a Jakubovi se dostalo i osobního pozvání pana dirigenta a Mons. Jana Graubnera na slavnostní večer, který pořádalo biskupství a kterého se účastnili umělci, přední hudební manažeři, hudební kritici a sponzoři. Na bohatém rautu naši „dobří chlapci“ přijímali další gratulace a užívali si úspěch jako opravdové hvězdy.
Došlo i na další milá setkání. Dramaturg Umělecké rady České filharmonie Ludvík Kašpárek a ředitel Boni pueri Pavel Horák hovořili se zájmem o nadcházející sezóně obou těles. Stejně tak bylo příjemné setkání s dirigentem Jaromírem Krygelem, Mons. Graubnerem či novinářem a hudebním publicistou Bohumírem Kolářem.
Toto nadčasové dílo věnoval A. L. Webber památce svého otce, hudebního vědce a pedagoga. Tento proslulý skladatel byl v roce 1992 královnou Alžbětou II. za své zásluhy v oblasti umění povýšen do rytířského stavu a v roce 1997 jmenován lordem.

> Fotografie ze zkoušky, koncertu a rautu

 

9. října 2012 • BONI PUERI - ZUŠ přijala pozvání od ústavně právního výboru horní komory Parlamentu

BONI PUERI – základní umělecká škola přijala pozvání na odbornou konferenci v Senátu České republiky na téma Naše odpovědnost za obsah sociálních médií: využití, příležitosti a rizika v pedagogické praxi, kterou pořádal ústavně právní výbor Senátu pod záštitou JUDr. Miroslava Antla. Konferenci zahájil prof. PhDr. Jan Jirák, Ph.D., z Univerzity Karlovy. Na setkání vystoupili i špičkoví weboví analytici, pracovníci České televize a odborníci na ochranu duševního vlastnictví, se kterými během odpoledních konzultací hovořila Mgr. Hana Musílková, zástupkyně ředitele školy a Mgr. Ing. Jaroslav Šlais. Po konferenci přijala Hana Musílková osobní pozvání ředitele odboru vnějších vztahů MgA. Vladislava Kučíka, se kterým jednala o dalších možnostech spolupráce.

 

7. října 2012 • Přípravná oddělení Boni pueri doslova praskají ve švech

Český chlapecký sbor Boni pueri zaznamenal nebývalý zájem nových zpěváků. Do unikátní umělecké školy přicházeli v měsíci září především malí zpěváčci ve věku 5 – 8 let, ale škola přijala i několik starších chlapců.
„Máme z letošních náborů opravdu velkou radost, jsme rádi, že Boni pueri jsou v Hradci a okolí značkou dobré kvality a stability. Malé zpěváky jsme přijímali do všech oddělení - Pueráčku, Pueri Novi, Bonifantes a dokonce se nám přihlásilo i několik starších chlapců do hlavního sboru,“ řekla zástupkyně ředitele Hana Musílková.
BONI PUERI – základní uměleckou školu tvoří sedmnáctičlenný tým pegagogů, který ještě doplňují externí spolupracovníci z řad renomovaných umělců.
„Naše škola poskytuje umělecké vzdělávání podle školního vzdělávacího programu, který jsme dle ministerstva školství mohli našim chlapcům již od letošního roku ušít doslova na tělo. Navštěvují výuku sólového zpěvu a pěvecké hlasové výchovy, sborového zpěvu a učí se hudební teorii. Své pevné místo má od roku 2010 i výuka hry na hudební nástroje, především na klavír, kterou však nabízíme jen pro naše chlapce, jinak by nám kapacita školy ani nestačila. Novinkou je i to, že už od šesti let s chlapci pracuje hlasový poradce," dodala Hana Musílková.
Nové zpěváky čekají již prosincová vystoupení a vánoční galakoncert Boni pueri v neděli 16. prosince.

 

5. října 2012 • Zástupkyně ředitele BONI PUERI – základní umělecké školy Mgr. Hana Musílková oceněna v projektu Podpory etického vzdělávání

Z rukou děkana Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové doc. PhDr. Pavla Vacka, Ph.D., náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Ing. Vladimíra Dernera a paní Věry Luxové, ředitelky Nadačního fondu Josefa Luxe, převzala 27. září Mgr. Hana Musílková významné ocenění v projektu Podpory etického vzdělávání. Za svoji činnost byla oceněna již podruhé, v letošním roce získala 1. místo v Královéhradeckém kraji a 2. místo v celé České republice.
„Od pana děkana jsem slyšela dnes mnoho hezkých slov a jsou pro mne velkým povzbuzením v další práci. Mnozí lidé dnešní společenské klima kritizují, děsí je zlodějiny, vulgarita a arogance, slovo již nic neplatí a slušnost je považována za slabost. Velkým problémem je i nedostatečná vymahatelnost práva. Projekt etické výchovy, na kterém se podílím, má našim žákům přijatelnou formou nastavit takové mechanismy, aby se v této věci nejen orientovali, ale osvojili si návyky prosociálního chování.Chlapce navštěvující naši uměleckou školu čeká kromě kamarádů a zajímavých výjezdů včetně zahraničních především systematická výuka a řád. To je jeden z důvodů, proč jsou v oblasti sociální oproti ostatním dětem o mnoho napřed a pracovat s nimi je pro mne velkou radostí. Kluci jsou často velmi dobře motivováni ze svých rodin. A navíc – hudba dokáže lidi dělat lepšími, umožňuje jim prožívat pozitivní emoce, které dnes tolik chybí. Lze říci, že díky našim chlapcům prožívají v dnešním uspěchaném světě hezké pocity i jejich rodiče, když navštěvují naše koncerty a vidí, jak se jejich chlapcům daří,“ řekla Hana Musílková

 

29. září 2012 • Pueráček a Pueri Novi se chystají na tradiční podzimní soustředění

Přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pueráček a Pueri Novi se chystají v nejbližších dnech do Orlických hor, kde budou připravovat vánoční repertoár na prosincový galakoncert. Spolu se svými sbormistryněmi Helenou Fikarovou a Táňou Slezákovou a učitelkami Janou Kovalčukovou a Marcelou Říčanovou budou nejen zpívat, ale užijí si i spoustu legrace a her. Závěr bude patřit tajnému výletu, na který se všichni chlapci již moc těší.

 

7. září 2012 • Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri v živém vysílání Českého rozhlasu

Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák přijal pozvání do živého vysílání Českého rozhlasu 3 Vltava. V pořadu Mozaika odpovídal na otázky redaktora Pavla Ryjáčka. Rozhovor se točil zejména okolo několika nových projektů Boni pueri, zápisu malých zpěváků do přípravných oddělení a hudebních oslav k 30. výročí existence tělesa.

 

2. září 2012 • Přípravná oddělení Boni pueri zahajují nový školní rok

Přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pueráček, Pueri Novi a Bonifantes zahajují nový školní rok, ve kterém je čekají zajímavé hodiny, tradiční Vánoční galakoncert a mnohá další překvapení. Zpěváci v oddělení Bonifantes budou ve 2. pololetí školního roku reprezentovat Českou republiku již v Německu a Rakousku na malém turné. Na zpěváky se těší sbormistři Jaroslav Šlais, Taťána Slezáková a Helena Fikarová a klavíristky Jana Kovalčuková a Tereza Špuláková. Pravidelná výuka podle rozvrhu začne v pondělí 3. září.

 

31. srpna 2012 • Soustředění Boni pueri ve znamení další barokní opery

V nejbližších dnech provedou zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri již druhou operu skladatele H. Purcella. Po skvělém úspěchu opery The Fairy Queen na festivalu Smetanova Litomyšl v červnu letošního roku byli Boni pueri osloveni k provedení dalšího díla The Prophetess of The History of Dioclesian. Především jemu bylo věnováno letní soustředění, které vedli ředitel tělesa Pavel Horák a produkční a učitel hlasové výchovy Jaroslav Šlais.
Nácvik vedl také skvělý dirigent a sbormistr Marek Štryncl, který bude operu na třech koncertech řídit. Zpěváky přijel osobně pozdravit a zazpívat si s nimi sólové party i Jan Ondrejka, se kterým sbor spolupracoval již na CD Česká mše vánoční.
Svoji návštěvou nám udělal radost i skladatel a muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů. K provedení jeho díla Requiem přijali Boni pueri pozvání Filharmonie Hradec Králové.
Soustředění se konalo již podruhé v krásném přírodním areálu Střední zdravotnické školy Pardubice, kde měli chlapci k dispozici pro volný čas nejen výborně vybavenou tělocvičnu, posilovnu a hřiště s umělým povrchem, ale i několik vlastních zkušeben s klavíry pro dělené zkoušky, učebnu informačních technologií, odpočinkovou místnost s divadelním sálem či malý kinosál. Skvělými kuchařkami i celým managementem školy byli „dobří chlapci“ doslova hýčkáni. Dva velké dorty ve tvaru a barvě zlatých krojů, které jsou tak charakteristické pro Český chlapecký sbor Boni pueri, byly důkazem, že si své majitele nemohou rozhodně splést.
Bohatou sérii koncertů Boni pueri před odletem jedné z koncertních složek do Jižní Koreje najdete na webových stránkách tělesa – Koncerty a turné.

> Fotografie ze soustředění

 

16. srpna 2012 • Koncertní složky Boni pueri se chystají na tradiční letní soustředění

Obě koncertní složky již za několik dní odcestují na tradiční letní soustředění, během kterého se budou intenzivně připravovat na nadcházející projekty. Po skvělých ohlasech na provedení barokní opery H. Purcella The Fairy Queen budou pokračovat v přípravě na provedení druhé opery tohoto významného skladatele The Prophetess of The History of Dioclesian. Nebude chybět ani nácvik nového repertoáru na měsíční turné do Jižní Koreje, které se uskuteční v prosinci letošního roku.

 

26. června 2012 • Přípravná oddělení Boni pueri se již tradičně loučila v Želí

Kluci z Pueráčku a Pueri Novi společně se svými rodiči tentokrát nezamířili do zkušebny hlavního sboru Boni Pueri, alezajeli si kousek dále do sportovního areálu v Želí. Maminky napekly sladké dobroty, tatínkové se postarali o oheň a pořádné buřty a pro kluky byly nachystány soutěže a hry.
Kromě zábavy bylo ale milým překvapením hlavně to, že se za nimi přijela podívat kompletní delegace vedení ZUŠ Boni Pueri, v čele s panem ředitelem Pavlem Horákem, který osobně předával vysvědčení šikovným zpěvákům z Pueri Novi a pamětní listy zase malým Pueráčkům. Naši milou návštěvu – paní Musílkovou, pana Šlaise i pana ředitele Horáka – jsme hned zapojili do soutěžení. Zábavu paní Radka Dušková, nachystala i pro rodiče, v rolích Gargamela se i s rodiči zapojily asistentky Helena Fikarová a Terezka Slezáková. Kluci si naplno užívali, hráli fotbal, plnili postřehové úkoly, hledali ztracené Šmouly, zkrátka měli plné ruce práce.
Velké díky od dětí i rodičů patří za celý školní rok paní sbormistryni Táňe Slezákové, klavíristkám obou oddělení paní Janě Kovalčukové a Miriam Puklové. Nezapomeneme ani na asistentky Terezu a Helenu a celý doprovodný tým v podání muzikanta pana Vlastimila Jůna a „šéfky zábavy“ paní Radky Duškové. Těšíme se na další školní rok a děkujeme také rodičům za podporu. A teď už jen… hurááááá na prázdniny!!! odkaz na galerii

> Fotogalerie

 

11. června 2012 • Ing. Jaroslav Šlais úspěšně ukončil studium na Univerzitě Palackého v Olomouci

Ing. Jaroslav Šlais, učitel pěvecké hlasové výchovy a produkční Českého chlapeckého sboru Boni pueri, dnes úspěšně ukončil magisterské studium na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Blahopřejeme!

 

1. června 2012 • Dětský den s Pueráčkem

Mnohé návštěvníky hradeckého obchodního centra Atrium čekalo milé překvapení. V rámci programové nabídky dětského dne vystoupili kluci ve žlutých barvách na pódium uprostřed všeho dění. Nadšenému publiku zazpívali 10 písniček a na závěr si někteří posluchači dokonce s kluky i zatančili. Škoda, že už se blíží prázdniny, protože Pueráčci vystupují jako profíci. Pro šikovné kluky měli organizátoři připravené i milé dárečky, vždyť to také byl JEJICH DEN!

> Fotografie z koncertu

 

27. května 2012 • Jarní galakoncert Boni pueri vyprodal hradeckou Filharmonii

Poslední květnová neděle patřila v Hradci Králové Českému chlapeckému sboru Boni pueri. Působivý nástup se svíčkami přímo z temného hlediště Filharmonie provázel krásnou skladbu Ave Maria v podání hlavního sboru za řízení ředitele a sbormistra Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové.
I nejmladší Pueráčci sklízeli nadšený potlesk. Písničky jim jejich sbormistryně Taťána Slezáková nevybrala náhodně. Každá z nich symbolizovala jednu z barev jarních motýlků, které zářily do sálu z bílých koncertních košil chlapců. Za doprovodu klavíristky Jany Kovalčukové a Heleny Fikarové nenechali malí zpěváci nikoho na pochybách, že zpívání je jejich velkou radostí. Se stejnou chutí vystoupilo i starší oddělení Pueri Novi. Chlapci, kteří mají již více koncertních zkušeností za řízení sbormistryně Taťány Slezákové, klavírního doprovodu Miriam Puklové a kontrabasisty Vlastimila Jůna lehce dokázali, že noty skutečně ovládají. Pro některé zpěváky z Bonifantes bylo dnešní vystoupení za přípravná oddělení přece jen o něco slavnostnější. V nejbližších dnech se totiž stanou členy hlavního sboru. Svůj velký den zahájili za řízení sbormistra Jaroslava Šlaise a klavírního doprovodu Ondřeje Hromádka vzpomínkou na své pěvecké začátky a zakončili písní Ivo Fischera Prázdninová. Každé oddělení odměňovali diváci bouřlivým potleskem.
Milým a velmi vzácným hostem byla přední česká pěvkyně, sólistka Národního divadla a nejslavnější česká Carmen paní Andrea Kalivodová. Její vystoupení provázely bouřlivé ovace. Málokdo tušil, že si se všemi „dobrými chlapci“ tato úžasná mezzosopranistka také zazpívá. Sálem plným vzácných hostů, hrdých rodičů a přátel Boni pueri zněla famózně slavná Habanera G. Bizeta z opery Carmen.
„Dnešní den je pro nás opravdu velkým svátkem. Na pódiu stojí se všemi našimi chlapci umělkyně takového renomé, to je opravdu velká radost,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
„Boni pueri mají před sebou ohromnou budoucnost. Jsou prostě skvělí, maximálně přesní a soustředění. Těším se na naše další společné projekty, které již chystáme,“ usmívala se po koncertě půvabná Andrea Kalivodová.
Pozvání „dobrých chlapců" přijali nejen zástupci magistrátu Hradec Králové, Královéhradeckého a Pardubického kraje, České školní inspekce a PR agentur, ale také generální ředitel společnosti Art Invest Holding Ing. Pavel Zíka s chotí a členy svého managementu. Právě tato agentura připravuje pro Boni pueri další zajímavá koncertní turné za oceán.
Po skončení koncertu došlo i na očekávané promítání filmu z koncertního turné po Rusku a Ukrajině. Živé vzpomínky se tak promítly na filmové plátno ve střihu a režii Lukáše Přibyla. Sen o velkém turné do Ruska a Ukrajiny se splnil… Na cestě dlouhé více 7000 km od Finského zálivu přes Moskvu po Černé moře zněla s hrdostí hudba v podání Boni pueri. Dlouhé hodiny příprav se proměnily v ohromné ovace a další pozvání ze všech koncertních míst.
„Jako zástupce České republiky v Moskvě jsem hrdý na to, s jakou profesionalitou a zároveň skromností vystupujete, jak skvěle reprezentujete naši zemi,“ řekl v dokumentu vicekonzul Velvyslanectví ČR v Moskvě Ing. Martin Klučar.
Boni pueri mají před sebou velké projekty a zajímavé nabídky. I ti nejmladší zpěváci nesou v sobě obdiv ke svým starším kamarádům a mají před sebou velké cíle, které se, rok co rok v náročných projektech a zajímavých zahraničních turné, klukům z Hradce bohatě plní.

> Fotografie z koncertu

 

26. května 2012 • Bonifanti ladili repertoár v srdci Českého ráje

Víkendové soustředění na ubytovně Pařez v obci Zámostí - Blata si všichni báječně užili. Toto rekreační zařízení leží v překrásné krajině Českého ráje nedaleko zříceniny Trosky a v těsném sousedství zapomenutých zbytků skalního hrádku Pařez.
Nejzkušenější chlapci se již těší na slavnostní okamžik, kdy postoupí do hlavního sboru Boni pueri. Proto také nikdo nenechal nic náhodě a všichni za řízení sbormistra Karla Procházky pilně cvičili repertoár na Jarní galakoncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Mezi nejoblíbenější skladby patřila Habanera G. Bizeta ze slavné opery Carmen, jejíž část chlapci s naší nejlepší operní pěvkyní Andreou Kalivodovou na pódiu zazpívají. A protože počasí přálo klukům přímo ukázkově, nechyběla v programu pravidelného zpívání řada tradičních i netradičních společenských her na čerstvém vzduchu. Kluci odjížděli s krásnými zážitky, které si určitě rádi připomenou i v neděli 27. května v hradecké Filharmonii.

> Fotografie ze soustředění

 

25. května 2012 • Pueráčci a Pueri Novi zamávali písničkou Orlickým horám

Všemi oblíbená chata Bedřichovka se na víkend ponořila do modré barvy, neboť kluci z Pueri Novi a Pueráčku, alias „ŠMOULOVÉ“ vyrazili na jarní soustředění. Celý víkend se samozřejmě hodně zpívalo, s kytarou, houslemi, varhanami a také s basou! Kluci kromě pilování písniček na Jarní galakoncert plnili i všelijaké šmoulí úkoly, hrál se fotbal, opékaly se buřty a chlapci hledali hned dva šmoulí poklady. Najít druhý poklad ale vůbec nebylo lehké! Zpěváčci z obou přípravných oddělení si pro něj došli za svitu dobových lucerniček, když se proplétali spletitými tajemnými chodbami pevnosti Josefov. Kluci byli stateční, kdo se bál, chytil za ruku dospěláka. Děti doprovázel pedagogický tým: sbormistryně Táňa Slezáková, klavíristky Jana Kovalčuková, Miriam Puklová, asistentka Helena Fikarová, Radka Dušková a hudebník Vlastimil Jůn.
Poslední den proběhla malá generálka na koncert. Ředitel areálu v Orlickém Záhoří pan Josef Prát se dokonce osobně přijede podívat na „své šmoulí zpěváky“ na Jarní galakoncert všech oddělení Českého chlapeckého sboru Boni Pueri, který se koná v neděli 27. května ve Filharmonii Hradec Králové.

> Fotografie ze soustředění

 

24. května 2012 • Zcela vyprodaný sál Filharmonie bude v neděli svědkem Jarního galakoncertu Boni pueri a promítání dokumentu z nedávného turné „Boni pueri – Rusko, Ukrajina 2012“

Již jen dva dny dělí posluchače od Jarního galakoncertu Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který zazní v sále hradecké Filharmonie. Vystoupí všechna oddělení sboru – Pueráček, Pueri Novi a Bonifantes. Koncert uvedou již tradičně koncertní skupiny tělesa za řízení svého ředitele a sbormistra Pavla Horáka a doprovodu své dvorní klavíristky Jitky Fowler Fraňkové.
Vzácným a milým hostem bude nejlepší česká operní zpěvačka mezzosopranistka Andrea Kalivodová, se kterou si zazpívají i ti nejmenší zpěváci. Po skončení koncertu se můžete těšit na promítání autorského dokumentu z nedávného úspěšného turné Boni pueri po Rusku a Ukrajině. Zpěváci, jejichž koncertní turné od Finského zálivu přes Moskvu až Černému moři nemá mezi českými sbory obdoby, přivážejí ze všech míst další pozvání k prestižním koncertům. V dokumentu se také „dobří chlapci“ podělí s diváky o nezapomenutelné cestovatelské zážitky.

 

19. května 2012 • Nejmladší "dobří chlapci" posílají pozdravy z jarních soustředění

Všechna přípravná oddělení ladí formu před Jarním galakoncertem na svých soustředěních. Zatímco Pueráčci a Pueri Novi se svou sbormistryní Táňou Slezákovou, klavíristkami Janou Kovalčukovou a Miriam Puklovou za pečlivé asistence Heleny Fikarové tráví v Orlických horách "Šmoulí dny", nejstarší oddělení Bonifantes zpívá Českému ráji. Bonifanti za řízení sbormistra Karla Procházky nejen posílají hezké tóny do malebné krajiny, ale věnují se i zdokonalování své fyzické kondice, která je pro turné, na která cestuje hlavní sbor, velmi důležitá. Všem rodičům, prarodičům i svým přátelům posílají malí zpěváci srdečné a veselé pozdravy!

 

12. května 2012 • Přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri ladí repertoár na jarním soustředění

Všechna přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri budou trávit víkend na svých pěveckých soustředěních, kde ladí repertoár na Jarní koncert Boni pueri. Pueráčci a Pueri Novi pod vedením své sbormistryně Taťány Slezákové připravili jarní písničky, Bonifantes zpívají o konci školního roku pod vedením sbormistra Karla Procházky. Jarní koncert Boni pueri se koná v neděli 27. 5. od 16:00 v sále Filhramonie Hradec Králové. Hostem bude nejlepší česká operní zpěvačka, sólistka Státní opery Praha, Andrea Kalivodová, s níž si všichna oddělení společně zazpívají. Po skončení koncertu bude pro zájemce promítán autorský dokument, který natočili sami zpěváci "Boni pueri na turné po Rusku a Ukrajině 2012".

 

8. května 2012 • Boni pueri se vrátili z úspěšného koncertního turné po Rusku a Ukrajině

V úterý 8. května se vrátila jedna z koncertních skupin Českého chlapeckého sboru Boni pueri z třítýdenního turné po Pobaltí, Rusku a Ukrajině. První turné v historii Boni pueri do těchto zemí bylo velmi úspěšné a chlapcům se dostalo ohromných ovací. Ze všech metropolí, kde koncertovali, si „dobří chlapci“ přivážejí další pozvání.

Zvláštního poděkování se jim dostalo mj. od generálního konzula České republiky v Petrohradě Ing. Karla Charanzy, vicekonzula JUDr. Jiřího Tomeše, předsedy Společnosti bratří Čapků v Petrohradě A. S. Ivanoviče, vicekonzula České republiky v Moskvě Ing. Martina Klučara, ředitelky Českého centra Ing. Dany Brabcové, sbormistra a ředitele Chlapeckého sboru Dagilelis v Litvě, ředitelky festivalu Vivat Oděsa Larysy Garbus, biskupa Oděsské oblasti, Asociace ředitelů hudebních škol v Petrohradě nebo vedoucího odboru kultury města Černigova.
Turné se konalo pod záštitou místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka, místopředsedkyně vlády Karolíny Peake a generálního konzula České republiky v Petrohradě. Finančně bylo podpořeno ministerstvem kultury, městem Hradec Králové, Královéhradeckým a Pardubickým krajem.

Více naleznete v našem zpravodajství na stránce

> http://www.bonipueri.cz/ruskoukrajina2012

 

12. dubna 2012 • Hostem Jarního koncertu Boni pueri bude sólistka Státní opery Andrea Kalivodová

Jarní koncerty Českého chlapeckého sboru Boni pueri se již stávají tradicí. Po loňském skvělém úspěchu zazní v neděli 27. května v sále Filharmonie Hradec Králové koncert všech oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Vystoupí Pueráček, Pueri Novi i nejstarší přípravné oddělení Bonifantes. Hlavní sbor připravil pro koncert díla českých a světových klasiků.
Pro letošní rok přijala pozvání Boni pueri vynikající česká mezzosopranistka, sólistka Státní opery Andrea Kalivodová.
„S Andreou Kalivodovou jsme se potkali vloni při našich koncertech a máme velkou radost, že naše spolupráce bude pokračovat v nových a zajímavých projektech. Její písňový recitál je vynikající a určitě si budeme v nejen v Mahlerově hudbě, kterou stejně jako ona s radostí uvádíme, rozumět,“ říká ředitel a sbormistr tělesa Pavel Horák.
Andrea Kalivodová vystupovala se sólistou Metropolitní opery Leo Nuccim, na galakoncertu ke vstupu České republiky do EU ve vídeňském Konzerthuasu a v dubnu 2008 se poprvé představila v roli Carmen v monumentálním provedení této slavné opery G. Bizeta. V tomto jedinečném nastudování vystoupila i v dalších městech Evropy, například v Budapešti, Mannheimu nebo Freiburgu. Spolupracuje se světovými dirigenty např. Johnem Keenanem z Metropolitní opery New York. Koncertovala po celé Evropě, v Americe a Japonsku.

 

26. března 2012 • Přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri čekají soustředění plná zpěvu a her

V současné době začala všechna přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri chystat repertoár na jarní koncert, který se bude konat v neděli 27. května v sále Filharmonie Hradec Králové.
Soustředěná pěvecká příprava vyvrcholí na květnových soustředěních. Pueráček a Pueri Novi se svou sbormistryní Táňou Slezákovou, klavíristkou Janou Kovalčukovou a asistentkou Helenou Fikarovou rozezpívají Orlické hory, nejstarší oddělení Bonifantes s hlasovým poradcem Karlem Procházkou zase malebný Český ráj.

 

16. února 2012 • Klauniáda v Pueráčku

Jedna z únorových zkoušek kluků z Pueráčku se proměnila v rej veselých klaunů, šašků, ale i ostatních masek. Malí zpěváčci plnili celou zkoušku 5 různých úkolů, za které získávali jednotlivé body. Po úspěšném sesbírání dostali pamětní list a důležité klaunské vybavení - nosy, frkačky a samozřejmě sladkosti pro jejich mlsné jazýčky. Odpoledne plné soutěží bylo pro naše nejmenší jistě příjemným zpestřením a my už se těšíme na další společné setkání.

> Fotografie z klauniády

 

31. ledna 2012 • Kde se rozdávají samé jedničky

Na konci ledna dostávají školáci vysvědčení. Nejinak tomu bylo i v Pueráčku, i přesto, že kluci se do školy teprve chystají. Sbormistryně Táňa Slezáková předala všem šikovným zpěváčkům první „hudební“ vysvědčení s velkou JEDNIČKOU S HVĚZDIČKOU. Jakpak by ne, když byli malí Pueráčci po celé pololetí tak šikovní a doprovázela je dokonce i Komorní filharmonie! Už se těšíme na další písničky a jsme moc rádi, že se k nám také přidali noví kamarádi.

> Fotogalerie

 

1. ledna 2012 • Hymnu Českého chlapeckého sboru Boni pueri sledovalo na Nový rok 1,8 milionů diváků

Již počtvrté přivítali diváci České televize Nový rok s Českým chlapeckým sborem Boni pueri. Přesně o půlnoci zazněla hymna České republiky z Chrámu sv. Mikuláše. Patřila mezi tři nejsledovanější pořady českých televizí posledního prosincového týdne a podle agentur ji sledovalo 1,86 milionů diváků. Česká hymna, která tak majestátně zněla v podání „dobrých chlapců“, symbolicky uzavřela úspěšnou sezónu Boni pueri a zároveň přinesla pro rok 2012 mnoho skvělých hudební příležitostí nejen u nás, ale i v zámoří.

 

BONI PUERIAktuality - rok 2011

24. prosince 2011 • Český rozhlas dnes odvysílá Českou mši vánoční v podání Boni pueri

Na Štědrý den se můžete zaposlouchat do krásných tónů České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri a Komorní filharmonie Pardubice hned dvakrát. Ve 23:15 Mši odvysílá Český rozhlas3 - Vltava, v 18:00 pak Český rozhlas Hradec Králové. Krásné vánoční svátky vám všem!

 

21. prosince 2011 • Zcela zaplněný sál Kongresového centra Aldis tleskal všem "dobrým chlapcům" vestoje

Nádherné tóny Rybovy České mše vánoční zazněly včera na koncertě Českého chlapeckého sboru Boni pueri v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Jedinečný projekt, který připravili Boni pueri ve spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice a Kongresovým centrem Aldis, doprovází vydání stejnojmenného společného alba v hudební režii Jaroslava Krčka. Dirigent Marek Štryncl provedl dílo v dobové interpretaci, kdy vycházel z edice nejstarší dochované partitury z roku 1827.
Slavnostní koncert zahájil sám dirigent a skladatel Jaroslav Krček. Připomněl skutečné lidské hodnoty, podělil se o radost ze spolupráce s Filharmonií, Českým chlapeckým sborem Boni pueri i všemi sólisty. Vzpomněl také na svou korespondenci s naším panem prezidentem Václavem Havlem, který nás v minulých dnech opustil.
Mezi významnými hosty byli např. primátor Hradce Králové Zdeněk Fink, ředitel Kongresového centra Aldis Tomáš Faltus, ředitelka České školní inspekce Miluše Urbanová, ředitel letecké společnosti DSA Tomáš Suchánek nebo Mons. Karel Moravec.
Krásný zážitek si odnesli nejmenší zpěváci. Za doprovodu Komorní filharmonií Pardubice vystoupili s pásmem českých koled, které pro ně upravil sám dirigent Štryncl, a byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem. Ti úplně nejmenší Pueráčci stačili ještě pozdravit z pódia své svátečně naladěné rodiče. Pro chlapce obou koncertních skupin byl koncert posledním vystoupením v tomto roce. Česká mše vánoční zazněla již 18. a 19. prosince v Domě hudby v Pardubicích a stejně jako v Hradci, byla diváky skvěle přijata.
„Rybova mše je u nás bezkonkurenčně nejčastěji studovaná a prováděná skladba vůbec. Velmi rádi jsme na projekt s Komorní filharmonií za řízení Marka Štryncla kývli. Chlapci měli možnost spolupracovat s vynikajícími muzikanty, moc jsme si při práci rozuměli. Fantastická spolupráce byla také se sólisty – Aničkou Hlavenkovou, Sylvou Čmugrovou, Janem Ondrejkou, Romanem Janálem i varhaníkem Pavlem Černým. Jsme moc rádi, že jsme se o nové album i živé provedení mohli podělit právě na domovském pódiu,“ ,usmívá se ředitel a sbormistr v jedné osobě Pavel Horák. „Kluci jsou skvělí. Jak ti, kteří se již vypracovali do koncertních skupin, tak i malí zpěváci, které jsem doprovázel. S Boni pueri jsem v minulosti již spolupracoval a jsem z nich nadšen,“ prozradil na slavnostním rautu varhaník Pavel Černý, který pro provedení v Hradci Králové hrál na unikátní dobové vahrany.
„Mše nás provázela po celou dobu turné v Koreji. CD jsme měli s sebou a zejména u starších kluků byla slyšet na pokojích hodně často,“ dodal zpěvák Jusuf Nawabi.
Zcela zaplněný sál odměnil výkon všech „dobrých chlapců“ dlouhotrvajícími ovacemi vestoje. Na závěr zazněla v podání více než tisícihlasého sboru nejkrásnější česká koleda Narodil se Kristus Pán. Dlouhotrvající gratulace dirigentovi, režiséru, sbormistrovi, sólistům i samotným zpěvákům pokračovaly ještě několik hodin po koncertě. Děkujeme všem a přejeme Vám krásné a klidné vánoční svátky a v novém roce jen vše dobré.

> Koncert ve fotografiích Lukáše Přibyla

 

18. prosince 2011 • Chlapci z přípravného oddělení Bonifantes vyzpívali pro kostelík ve Lhotě pod Libčany 7 tisíc korun

V neděli 18.12.2011 přípravné oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri – Bonifantes pod vedením sbormistryně Moniky Kadlecové připravilo vánoční benefiční koncert ve Lhotě pod Libčany. Koncert plný vánočních písní a koled navštívilo přes 130 posluchačů, kteří malý kostelík Nejsvětější Trojice zaplnili do posledního místečka. Na závěr si návštěvníci koncertu spolu s chlapci ze sboru zazpívali koledu Narodil se Kristus Pán, kterou na kostelní varhany doprovodil korepetitor Bonifantes a student pardubické konzervatoře Ondřej Hromádko. Výtěžek 7000,- Kč byl věnován na obnovu tohoto kostelíka.
Koncertu se zúčastnilo také mnoho rodičů, kterým touto cestou děkujeme za pomoc při organizaci.

> Fotogalerie

 

17. prosince 2011 • Jak kluci z Pueráčku pomohli zachránit princeznu

Tak trochu netradiční vystoupení mají za sebou nejmladší kluci přípravného oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri - Pueráček. Ještě než se otevřela opona Studia A v Adalbertinu, zazpívali zpěváci několik písniček pro malé i velké diváky. Při skladbě Vánoční cinkání se k nám přidaly i některé děti z publika a zacinkaly společně na rolničky.
Pak už ale na scénu vstoupil Honza, aby zachránil princeznu před zlým drakem. A jaké bylo překvapení na závěr? Kluci se stali součástí pohádky a spolu s ostatními herci zazpívali několik krásných tradičních koled. Jak se zpívá v jedné písničce… "My kluci z Pueri zpíváme vám, štěstí a zdraví, to přejeme vám. Radost a veselost v Novém roce, těšme se společně na Vánoce!"

> Fotogalerie

 

17. prosince 2011 • Pueri Novi zpívali v krásných prostorách Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích

V sobotu 17. prosince si chlapci Českého chlapeckého sboru Boni pueri - Pueri Novi - zazpívali v nádherné Kapli Páně ve Smiřicích. V podvečer svým krásným vánočním programem potěšili zaměstnance společnosti „Trotina“, pro které tento koncert připravil jako vánoční dárek management společnosti. Chlapci za řízení své sbormistryně Taťány Slezákové a za doprovodu klavíristky Miriam Puklové a kontrabasisty Vlastimila Jůna, zazpívali na přání pořadatelů několik vánočních písní. Posluchači byli zpěvem nadšeni, odměnili chlapce dlouhotrvajícím potleskem a na tvářích se objevily i slzy dojetí. Poděkování za celý úspěšný rok patří nejen sbormistryni, hudebnímu doprovodu a zpěvákům, ale i všem rodičům za jejich pomoc při vystoupeních.

> Fotogalerie

 

13. prosince 2011 • Pueri Novi hlavním hostem koncertu ZŠ Gočárova

V úterý 13. prosince vystoupilo přípravné oddělení Českého chlapeckého Boni pueri - Pueri Novi na vánočním koncertě Základní školy Josefa Gočára v Hradci Králové. Úvod patřil žákům základní školy, kteří potěšili posluchače svým krátkým pěveckým, pohybovým a recitačním vystoupením. Část jejich programu byla v anglickém jazyce.
Pueri Novi byli výhradním hostem koncertu. Připravili pro posluchače ryze vánoční program. Sólisté i ostatní chlapci zpívali opravdu skvěle! Potlesk, kterým doprovázeli návštěvníci koncertu každou píseň, dával najevo, že se vystoupení „dobrých chlapců“ opravdu líbí. Vyvrcholením byla závěrečná koleda, kterou zpívali všichni účinkující spolu s nadšeným publikem. Výkon chlapců z Boni pueri byl odměněn dlouhotrvajícím aplausem. Již nyní se těšíme na další spolupráci se ZŠ Gočárova a děkujeme paní ředitelce Jitce Kičmerové za skvělou organizaci koncertu.

> Fotogalerie

 

8. prosince 2011 • Pueráčci - kluci, kteří nezlobí

Kluci z Pueráčku mají před Vánocemi napilno. Některá vystoupení mají již za sebou, některá je ale ještě čekají. Na pravidelné čtvrteční zkoušce bylo nachystáno veliké překvapení.
Navštívila nás pekelná delegace, čertiskovi nechyběl ani pověstný pytel na zlobílky. Ač měl čert s červenými botami za úkol přinést alespoň jednoho zpěváčka s sebou k hostování do Luciferova sboru, nakonec nepochodil a všechny zpěváky odměnil různými dobrotami. Přesvědčila ho hlavně písnička o Čertovi a Káče a Vánoční přání, které Pueráček nacvičil na podzimním soustředění. Když chlapci přidali ještě sloku "... kdo jsi teď už všichni víme, my se čerte nebojíme...", zabalil si pytel a vzal rohy na ramena. U nás jsou totiž samí "dobří chlapci".

> Fotogalerie

 

3. prosince 2011 • Zaplněný sál Aldisu nadšeně tleskal přípravným oddělením Boni pueri

Posluchači vánočního koncertu všech přípravných oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri v sobotu zcela zaplnili Malý sál Kongresového centra Aldis v Hradci Králové. Nejmenší zpěváčci se svou sbormistryní Táňou Slezákovou potěšili diváky mj. nádhernou písní Vánoční cinkání a nikoho nenechali na pochybách, že rolničky k Vánocům opravdu patří. Na klavír je doprovodila Jana Kovalčuková, na kontrabas Vlastimil Jůn. V písničce Jolany Saidlové Písnička pro čerta se před kluky postavila v roli sbormistryně Helena Fikarová. Nejstarší chlapce v oddělení Bonifantes již v nejbližších měsících čeká místo v hlavním sboru Boni pueri, jehož sbormistr a ředitel v jedné osobě Pavel Horák pozdravil diváky prostřednictvím filmového plátna až z daleké Asie, kde ve stejný den aplaudovalo jedné z koncertních skupin více než 3000 nadšených posluchačů. Bonifanti si svoji úlohu nejzkušenějších chlapců náležitě uvědomují a za řízení sbormistryně Moniky Kadlecové a klavírního doprovodu Ondřeje Hromádka vybrali náročné skladby se sólovými party. Píseň autorů Glena Ballarda a Alana Silvestriho byla diváky oceněna dlouhým potleskem, který patřil i dalšímu hudebnímu doprovodu – flétnistce Markétě Koptové a fagotistovi Radovanu Kadlecovi. Příčná flétna zazněla několikrát i při vystoupení oddělení Pueri Novi. Kluci se sbormistryní Táňou Slezákovou poradili kaprovi jak se má schovat a ukázali všem lidem dobré vůle cestu Za hudbou vánočních rolniček. Při lyrické skladbě Do Betléma skladatelky J. Saidlové se objevily v sále i slzy dojetí. Celý koncert doprovodili všichni chlapci zajímavou choreografií. Z plátna jim poslali pozdrav jejich starší kamarádi z Jižní Koreje. Naši malí zpěváci se ale vánočním koncertem se svými posluchači neloučí. Můžete je do konce roku ještě slyšet v Kostele Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany, na ZŠ a MŠ J. Gočára, v hradeckém Adalu či v Zámecké kapli Zjevení Páně ve Smiřicích. Událostí roku pak bude jejich vystoupení s Komorní filharmonií Pardubice,která je v pásmu koled doprovodí před jedinečným provedením nejslavnějšího díla J. J. Ryby Česká mše vánoční v dobové interpretaci ve středu 21. prosince ve velkém sále Aldisu.

> Koncert ve fotografiích Lukáše Přibyla

 

27. listopadu 2011 • První adventní neděle v Pueráčku

Nejmladší chlapci Českého chlapeckého sboru Boni pueri - Pueráčku – připravili pro hradecké děti malé překvapení před nedělní pohádkou v Adalbertinu. Ještě než se otevřela opona divadla, vyzkoušeli si zpěváci nový vánoční repertoár, kde nechyběly čertovské písničky, zvonění rolniček a vánoční přání. Podle srdečného potlesku od nejmenších diváků bylo vidět, že písničky se moc líbily a na vánočním koncertu 3.prosince v Aldisu se určitě máme na co těšit. Poděkování patří nejen sbormistryni Táně Slezákové a klavíristce Janě Kovalčukové, ale i Heleně Fikarové a Vlastimilu Jůnovi, kteří se postarali o další hudební doprovod. Pueráček neslyšeli diváci v Adalbertinu naposledy, mohou se těšit na další vystoupení již 17. prosince, kdy naši malí zpěváčci do pohádky přímo vstoupí.

> Fotogalerie

 

19. listopadu 2011 • Vánoční vystoupení přípravných oddělení už klepou na dveře

V současné době vrcholí přípravy na koncertní činnost Pueráčku, Pueri Novi i Bonifantes. Že je o naše malé zpěváky pod vedením jejich sbormistryň Táni Slezákové, Heleny Fikarové a Moniky Kadlecové opravdu zájem, svědčí četné nabídky kulturních institucí nebo občanských sdružení. Adventní zpívání zahájí nejmladší Pueráček, který se stane součástí oblíbených pohádek pro nejmenší v hradeckém Adalbertinu 27. listopadu a 17. prosince. Krásné přijetí nás čeká již tradičně v Kostele Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany, tentokrát zdejší posluchače potěší vánočním repertoárem nejstarší oddělení Bonifantes. Nebude chybět ani vystoupení Pueri Novi ve slavnostní vánoční atmosféře základní školy nebo tradiční Vánoční večer všech oddělení Boni pueri. V den konání vánočního koncertu vystupuje již jedna koncertní skupina Boni pueri se sbormistrem Pavlem Horákem v daleké Asii, druhá koncertní skupina se sbormistrem Markem Štrynclem účinkuje v přímém přenosu ČT ve finále velkého televizního projektu, kdy diváci rozhodnou o seriálu, který Česká televize natočí. Sbormistr Marek Štryncl se pak v hudební události sezóny – při provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby 21. prosince ve velkém sále Kongresového centra Aldis postaví před své malé i velké „dobré chlapce“ znovu - v roli dirigenta. Za jeho řízení zazní nejslavnější vánoční mše v jedinečné interpretaci chlapeckého sboru za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Vystoupí naši vynikající sólisté Anna Hlavenková, Sylva Čmugrová, Jan Ondrejka a Roman Janál. Z koncertu si budete moci odnést nejen krásné zážitky, ale i zbrusu nové CD, které Český chlapecký sbor Boni pueri s pardubickými filharmoniky natočil.

 

16. října 2011 • Přípravná oddělení rozezpívala Orlické hory

V polovině října se všechna přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri vydala do Orlického Záhoří na pěvecké soustředění. Hlavně nejmenší zpěváčci byli plni očekávání, neboť většina z nich trávila vůbec první noc bez rodičů. Díky bohatému programu, legraci a krásným písničkám neměl nikdo na stýskání čas. Kromě her, výletů do okolí a opékání buřtů zněly v této části Orlických hor již také vánoční písně a koledy. Všichni chlapci totiž vystoupí nejen na slavnostním galakoncertě v Městské hudební síni, ale doprovodí je ve sváteční vánoční čas i Komorní filharmonie Pardubice. Repertotár pro všechna přípravná oddělení pro tuto slavnostní příležitost vybral a upravil sbormistr hlavního sboru a vynikající dirigent Marek Štryncl, který bude také celý koncert 21. prosince řídit.

> Fotogalerie „Pueráček“      > Fotogalerie „Pueri Novi“      > Fotogalerie „Bonifantes“

 

5. října 2011 • Zástupkyně ředitele BONI PUERI - ZUŠ oceněna v Programu podpory etického vzdělávání

Zástupkyně ředitele BONI PUERI – základní umělecké školy Mgr. Hana Musílková dnes slavnostně přebrala z rukou předsedkyně Nadačního fondu Josefa Luxe paní Věry Luxové a náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Ing. Vladimíra Dernera nejvyšší ocenění za svoji práci v oblasti „Podpory etické výchovy pro rok 2011“. Koordinátor programu Mgr. Jan Šimáček ocenil její dlouholetou a systematickou práci v oblasti výchovy a uvedl výsledky její pedagogické činnosti jako příklad dobré praxe. Paní zástupkyně ředitele přijala také pozvání k vystoupení na Konferenci k etickému vzdělávání, kterou v listopadu pořádá Univerzita Hradec Králové a která je zaměřena na problematiku tzv. profesní etiky.
„Z ocenění mám pochopitelně velkou radost. Patří zároveň všem, kteří mi v uskutečnění mých vizí pomáhají. Nebát se a nekrást, slova našeho prezidenta T. G. Masaryka, snad znějí obyčejně, ale vyjadřují základní morální princip. Svým žákům připomínám i jeho další výrok, který podle mého názoru vyjadřuje celou podstatu etického vzdělávání – Mravnost je poměr člověka k člověku,“ řekla Hana Musílková.

 

4. září 2011 • Přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri zahájila školní rok

Zcela nový a zajímavý repertoár připravily sbormistryně pro přípravná oddělení Pueráček, Pueri Novi a Bonifantes pro nový školní rok. Malí zpěváci mezi sebou hezky přivítali i nové chlapce, kteří chtějí zpívat v Boni pueri. Všichni se již těší na společné pěvecké soustředění, na kterém se budou nejstarší chlapci se sbormistryní Monikou Kadlecovou připravovat na vstup do hlavního sboru a naši nejmenší zpěváčci pod vedením sbormistryně Táni Slezákové objevovat krásu hudby pomocí hry a fantazie. Na klavír v Pueráčku doprovází Jana Kovalčuková, v Pueri Novi Miriam Puklová, Bonifantům pravidelně korepetuje Ondřej Hromadko. Helena Fikarová, Barbora Kadlecová a Tereza Slezáková pracují jako asistentky. Na chlapce čekají během roku krásné koncerty a napínavá hudební dobrodružství.

 

23. června 2011 • Pueráček a Pueri 1 společně zakončili školní rok veselou párty

Ve čtvrtek 23. června se oddělení Pueráček a Pueri 1 sešla v nedaleké vesničce Želí. Tentokrát však malí zpěváčci nebyli sami, ale přivedli s sebou i své sourozence a rodiče. Paní sbormistryně Táňa Slezáková spolu s klavíristkou Janou Kovalčukovou a asistentkami Helenou Fikarovou a Terezou Slezákovou pro ně společně připravily hry, zajímavé soutěže a pěkné písničky. Došlo také na očekávané opékání buřtů. Hezčí rozloučení se školním rokem si chlapci nemohli přát.

> Fotogalerie

 

19. června 2011 • Závěrečný koncert přípravných oddělení v Kongresovém centru Aldis

V neděli 19. června se sešla oddělení Pueráček, Pueri 1, Pueri 2 a Bonifantes, aby společně ukončila letošní úspěšnou koncertní sezónu. V 15 hodin zaznělo uvítání hostů a následovala přehlídka umění těch nejmenších zpěváčků i jejich větších kamarádů. Sbormistryně Taťána Slezáková i Monika Kadlecová sestavily se svými odděleními pestrý program veselých písniček, v nichž Pueráčci řídili vlak, Pueri 2 potkali na Moravě klokany a Pueri 1 pozorovali práci potápěče. Vše korunovali chlapci z oddělení Bonifantes, kteří mimo jiné zazpívali anglické písničky Lead Me Lord a Yesterday. Prostory Kongresového centra Aldis ke konci zaplnila slova společné písničky všech oddělení Prázdniny u babičky, poděkování pana ředitele za krásnou práci našich zpěváčků a potlesk rodičů.
V tomto školním roce chlapci koncertovali především v Hradci Králové, ale absolvovali rovněž soustředění v Orlických horách a během celého roku se pečlivě připravovali na krásné vánoční, jarní a letní koncerty. Proto jim přejeme krásné prázdniny a těšíme se na nové koncerty a písničky, které si pro nás opět připraví.

 

10. června 2011 • První koncert klavírního oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri

V pátek 10. června se otevřely dveře koncertního sálu na ZUŠ Habrmanova poprvé klavíristům Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Všichni zpěváci Boni pueri bez rozdílu věku mají možnost studovat také hru na klavír, housle nebo flétnu. V úvodu promluvil ředitel školy PhDr. Pavel Horák, Ph.D., popřál všem účinkujícím hodně krásných tónů a poděkoval rodičům za trpělivost a péči, kterou chlapcům věnují. Ocenil také práci PhDr. Markéty Koptové, Ph.D., která klavírní oddělení vede. Výkony klavíristů, z nichž většina se věnuje hře na klavír teprve prvním rokem, odměnil zaplněný koncertní sál velkým potleskem.
Zvláštní uznání patří Davidu Michaelu Novotnému, který zahrál Menuet od J. S. Bacha, Jiřímu Blehovi za skladbu W. A. Mozarta Menuet a Vladislavu Duškovi, mimo jiné sólistovi koncertního sboru, za provedení skladby S. Joplina The Entertainer.

> Fotogalerie

 

9. června 2011 • Zpěv přípravných oddělení Boni pueri rozezněl Ulrichovo náměstí

Přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pueráček, Pueri 1 a Pueri 2 vystoupila jako „předskokani“ vynikající kapely Kryštof na akci „Zahoď mobil“. Unikátní tour po třinácti městech České republiky představila svůj program ve čtvrtek 9. června i na Ulrichově náměstí v Hradci Králové. Nejmladší oddělení Pueráček přizvalo pro radost sluníčka, Pueri 1 a Pueri 2 již ladili své vystoupení na Letní galakoncert přípravných oddělení Boni pueri, který se uskuteční v neděli 19. června v 15 hodin v krásných prostorách Malého sálu Kongresového centra ALDIS. Vystoupení malých zpěváků doprovodili slovy obdivu moderátoři Vojtěch Bernatský a Petr Svěcený. Velký dík patří oběma sbormistryním Táně Slezákové a Monice Kadlecové i klavíristkám Janě Kovalčukové a Miriam Puklové.

> Fotogalerie

 

8. června 2011 • Nejmladší oddělení Boni pueri zpívala Orlickým horám

Dvě nejmladší oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pueráček a Pueri 1 vycestovala na letní soustředění do krásného prostředí Orlických hor. Téma letošního setkání znělo „Kamarádi s Večerníčkem“. Malí zpěváčci se věnovali nejen přípravě repertoáru na letní galakoncert školy, ale také sportovali a soutěžili. I ti nejmenší, čtyřletí, zvládli celý pobyt na horách výborně a zaslouží velkou pochvalu. Všichni se vraceli nadšení. Poděkování patří sbormistryni Táně Slezákové a klavíristce Janě Kovalčukové, které se o chlapce skvěle staraly. Vše, co se kluci naučili, si můžete poslechnout v neděli 19. června v 15:00 v Malém sále Kongresového centra Aldis.

 

30. dubna 2011 • Závěr týdne patřil v Hradci Králové dětem a jejich maminkám

V Kongresovém centru Aldis se konal 1. ročník veletrhu Svět dětí. Na akci, jejímiž mediálními partnery jsou mj. Český rozhlas, Radio Hey nebo časopisy Sluníčko a Mateřídouška, vystoupilo nejmladší přípravné oddělení Pueráček se sbormistryní Taťánou Slezákovou a klavíristkou Janou Kovalčukovou i oddělení Pueri 2 se sbormistryní Monikou Kadlecovou za doprovodu klavíristy Ondřeje Hromadka. Malí zpěváci měli velký úspěch a dočkali se dlouhotrvajícího potlesku, když do svého repertoáru zařadili jarní písničky. Jejich výkon ocenili nejen návštěvníci veletrhu a pořadatelé, ale i ředitel Kongresového centra Ing. Tomáš Faltus.

Pueráček v Aldisu

Pueri 2 v Aldisu

 

5. dubna 2011 • Přípravné oddělení Bonifantes zazpívá s litevským chlapeckým sborem Dagilelis v Městské hudební síni

Ve dnech 15. – 18. dubna 2011 hostí Boni pueri vynikající chlapecký pěvecký sbor Dagilelis z Litvy. V neděli 17. dubna v 15.00 si budete moci poslechnout jejich společný koncert v Městské hudební síni v Hradci Králové nazvaný Melodija draugystes – Písně přátelství. Český chlapecký sbor Boni pueri bude reprezentovat koncertní sbor i nejstarší přípravné oddělení Bonifantes. Litevský sbor z města Šiauliai se účastní mnoha mezinárodních soutěží a turné po celé Evropě a získal např. 1. cenu na soutěži v Římě nebo zlatou medaili na festivalu pěveckých sborů ve Španělsku.

 

27. března 2011 • Jarní koncert Boni pueri přinesl nová překvapení a krásné hudební zážitky

Na počátku jara se potkala všechna oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri ve Filharmonii Hradec Králové. Koncert, který byl již před týdnem beznadějně vyprodaný, měl tentokrát zcela nový scénář, v němž se netradičně prolínali malí zpěváčci i koncertní sbor. Pozvání „dobrých chlapců“ přijal vynikající soubor Musica Florea se svým dirigentem Markem Štrynclem. Boni pueri účinkují s tímto skvělým tělesem již 10 let a jejich spolupráce, která mimo jiné přinesla i prestižní ocenění Cannes Classical Awards pro nahrávku díla Jana Dismase Zelenky Sub olea pacis, vyvrcholila na podzim loňského roku, kdy se Marek Štryncl vedle Pavla Horáka stal dalším sbormistrem Boni pueri.
Společně zazněla část Korunovační mše C dur W. A. Mozarta – Gloria, Responsorium z cyklu Velikonočních responsorií J. D. Zelenky - Sicut ovis a v závěru monumentální Rejchovo Te deum, které byly publikem oceněny velikým potleskem.
S našimi vzácnými hosty však nezpíval jen koncertní sbor. I nejmenší Pueráčci nadchli publikum soustředěním na svoji sbormistryni Táňu Slezákovou a přesnými nástupy s orchestrem, stejně jako chlapci z Pueri 1, ze kterých rostou již první budoucí sólisté. Sbormistryně Monika Kadlecová, která na koncert dorazila přímo z finále soutěže o nejoblíbenější učitelku naší republiky, dokázala se svými kluky z Pueri 2 za doprovodu souboru, že jarní sborová pohádka Boni pueri ještě nekončí. Ve chvíli, kdy v podání Bonifantes zazněly první tóny písně Johna Lennona Yesterday, nemusel naše nejstarší přípravné oddělení nikdo představovat. Jejich dvojhlasé skladby s čistou intonací jsou pravou vstupenkou mezi zpěváky koncertního sboru.
Naprosté nadšení publika přinesla směs lidových písní O. Jeremiáše s netradiční choreografií a novými upravenými folklórními kroji tak, jak byla připravena pro nedávné japonské turné. Samostatné vystoupení souboru Musica Florea bylo hradeckým publikem nadšeně přijato.
Chvíle prosté lidské účasti a vzpomínky … přišly ve chvíli, kdy se japonské skladby jímavě a s hrdostí nesly celou Filharmonií.
„Na 11. březen nikdo z nás nezapomene, máme v místech neštěstí své přátele a kamarády a chceme jim aspoň symbolicky pomoci,“ zaznělo z úst malého sopranisty.
Ještě před pár týdny jsme společně sledovali film z dalekého Japonska, kde Boni pueri spolu se svým ředitelem a sbormistrem Pavlem Horákem koncertovali více než pět týdnů. „Máme zprávy, že škola ve městě Taga-jo, kde jsme koncertovali, utrpěla velké škody. Je nám moc líto, že některé děti, se kterými naši chlapci zpívali a navázali krásná přátelství, jsou dosud pohřešovány. Pomoc Boni pueri bude směřovat prostřednictvím naší agentury Ars Tokyo přímo do tohoto města. Ředitelka agentury paní Sasaki nás požádala o DVD záznam z koncertu, který pořádáme 29. března v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který by rádi pouštěli lidem v evakuačních centrech a také v japonské televizi jako připomínku sounáležitosti a účasti lidí s tímto neštěstím,“ připomněl okolnosti pořádání charitativního koncertu na pomoc Japonsku Pavel Horák.
Každý rok japonský lid sleduje s příchodem teplejšího počasí květy sakury. Svátky zvané Hanami oslavují krásu sakury a pro mnoho Japonců jsou příležitostí se uvolnit a potěšit svoji mysl. Skladba s názvem této rostliny v repertoáru Boni pueri pochopitelně nechybí. Pro velkolepý závěr Jarního koncertu zvolili sbormistři symbolicky českou skladbu Stromy, aby si ji mohli s radostí a potěšením zazpívat i ti nejmenší zpěváci.

> Fotografie z koncertu

 

12. března 2011 • Český chlapecký sbor Boni pueri přivítá jaro s orchestrem Musica Florea

Všechna přípravná oddělení i koncertní sbor se chystají na Jarní koncert Boni pueri, který se uskuteční ve Filharmonii Hradec Králové v neděli 27. března 2011 v 15:00 hodin. Vystoupí Pueráček a Pueri 1 pod vedením sbormistryně Taťány Slezákové, Pueri 2 a Bonifantes povede sbormistryně Monika Kadlecová. Koncertní sbor vystoupí za řízení svých sbormistrů Pavla Horáka a Marka Štryncla a na klavír ho doprovodí klavíristka světového renomé Jitka Fowler Fraňková. Milým hostem Boni pueri bude tentokrát soubor Musica Florea, se kterým „dobří chlapci“ spolupracují již více než deset let a který pod taktovkou svého dirigenta Marka Štryncla poprvé v historii sboru doprovodí i všechna přípravná oddělení.
Koncertní sbor se v letošním roce potká s orchestrem Musica Florea ještě několikrát. V červnu budou společně účinkovat v rámci prestižního festivalu České sny po záštitou Václava Havla, kdy zazní premiéra Responsorií J. D. Zelenky. Hradečtí posluchači však o tuto krásnou a náročnou hudbu nepřijdou. V předpremiéře si ji budou moci poslechnout již 4. června 2011 v Hradci Králové.

 

14. února 2011 • Dobří chlapci součástí neobyčejného příběhu THE ONE

Dobří chlapci dokázali, že umí kromě zpívání i hrát. Známá královéhradecká pop rocková kapela MEMPHIS si vybrala 5 chlapců pro herecké účinkování do svého nového videoklipu k singlu THE ONE. „S klukama se skvěle pracovalo. Díky nim má videoklip ten správný nádech.“ řekl Honza Řičař, zpěvák kapely, autor textu k písni The One a také bývalý člen Boni pueri. Hlavní roli obsadil Kuba Kudrnáč a zahrál si malého chlapce, který je přesvědčen, že v životě už nemůže být hůř. Osud mu ale ukáže pravé hodnoty. Pokud vás ale zajímá celý děj neobyčejného videoklipu, klikněte na odkaz.

> Videoklip The One

 

BONI PUERIAktuality - rok 2010

30. prosince 2010 • Sbormistryně Monika Kadlecová v semifinále soutěže Zlatý Ámos

Sbormistryně přípravných oddělení Pueri 2 a Bonifantes se probojovala do semifinále soutěže o nejoblíbenějšího učitele České republiky – Zlatý Ámos. Úspěšné učitele navrhují jejich žáci a odbornost hodnotí porota složená z pedagogů, novinářů a zástupců pořádající agentury. Do 18. ročníku, který se konal v krásných prostorách Senátu České republiky, bylo nominováno celkem 70 pedagogů ze základních a středních škol. Paní sbormistryni srdečně blahopřejeme.

 

22. prosince 2010 • Přípravná oddělení chystají Jarní koncert Boni pueri

Všechna přípravná oddělení Boni pueri pilně chystají nový repertoár na Jarní galakoncert ve Filharmonii v Hradci Králové, který se uskuteční 27. března. Spolu s malými zpěváky vystoupí i celá koncertní skupina za řízení Pavla Horáka. V roli hosta přivítáme našeho nového sbormistra - dirigenta světového renomé – Marka Štryncla s orchestrem Musica Florea.

 

19. prosince 2010 • Vánoční besídky slavnostně uzavřely úspěšný letošní rok

Vánoční besídky přípravných oddělení Boni pueri Pueráček, Pueri 1, Pueri 2 a Bonifantes uzavřely letošní úspěšný rok malých zpěváků. Adventní čas zahájili chlapci krásným koncertem v Městské hudební síni v Hradci Králové s názvem „Ten vánoční čas“ a sklidili od diváků velký potlesk a uznání. Nejstarší zpěváci oddělení Bonifantes měli jedinečnou příležitost okusit, jak vypadá „koncertní šňůra“ hlavního sboru v předvánočním čase. Zúčastnili se turné se zpěvačkou Lucií Bílou k propagaci nového CD Bílé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri. Sborové party, které před odletem do Japonska nazpíval a nahrál koncertní sbor Boni pueri, nacvičili i Bonifantes a vystoupili na mnoha koncertech po celé České republice. Nové společné album Lucie Bílé a Boni pueri je již multiplatinové, prodalo se více než 60000 CD.
Máme za sebou úspěšný rok a krásné projekty chlapce v roce příštím čekají. Přejeme všem našim zpěvákům i jejich rodičům krásné a klidné Vánoce a v novém roce hodně zdraví, radosti a krásných hudebních zážitků s Boni pueri.

 

4. prosince 2010 • Boni pueri jsou zváni k závěrečnému koncertu ve Státní opeře

Na třináct koncertů mají Boni pueri za sebou na předvánočním turné se svoji patronkou Lucií Bílou. Stejný počet Zlatých slavíků získala za svou kariéru tato naše nejpopulárnější česká zpěvačka. Jedno z nejúspěšnějších turné Lucie Bílé, které propaguje nové album Bílé Vánoce s Boni pueri, doprovázejí kromě koncertní skupiny i chlapci z přípravného oddělení Bonifantes. Po návratu z Bratislavy bude krásným vánočním dárkem prestižní koncert ve Státní opeře v Praze, kde Boni pueri vystoupí hned dvakrát. Sotva pokřtěné album Lucie Bílé, na kterém ji v šesti skladbách doprovázejí „dobří chlapci“ je již platinové, prodalo se více než čtyřicet tisíc nosičů. Bílé Vánoce budou pro Boni pueri letos v záři tohoto kovu opravdu bílé.

> Vánoční CD Lucie Bílé s hradeckým sborem Boni Pueri už je dvakrát platinové

 

27. listopadu 2010 • Vánoční galakoncert přípravných oddělení přinesl „Ten vánoční čas“

Přípravná oddělení Boni pueri zahájila předvánoční období svým galakoncertem s názvem „Ten vánoční čas“. Vystoupila všechna oddělení od nejmenších Pueráčků, Pueri 1, Pueri 2 po nejstarší chlapce z Bonifantes. Na dramaturgii se podílely obě sbormistryně – Monika Kadlecová a Táňa Slezáková, poprvé se jednotlivá oddělení prolínala a chlapci stáli na pódiu více než polovinu koncertu. Rodiče a přátele Boni pueri vytvořili „dobrým chlapcům“ nádhernou atmosféru. Naše malé zpěváky doprovodily na klavír Jana Kovalčuková a Miriam Puklová i orchestr ve složení Radovan Kadlec – fagot, Markéta Koptová – příčná flétna, Vlastimil Jůn – kontrabas, Lukáš Kyncl – klarinet, Petra Kobzová – zobcová flétna. Až z dalekého Japonska pozdravil všechny kluky i hosty ředitel Boni pueri Pavel Horák, kde „dobří chlapci“ rozdávají radost z hudby v několikatisícových sálech již popáté. Nejstarší chlapci přípravného oddělení se v současné době účastní turné s Lucií Bílou nazvané Bílé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri.
„Lucie Bílá zpívá na svém koncertě píseň s nádherným textem Pavla Vrby Být dítětem svítícím a místo lamp zářit v ulicích přeji nám všem, abychom dokázali rozzářit svá srdce“. Tato slova ukončila slavnostní galakoncert a zahájila „Ten vánoční čas“, který přinesli svým krásným vystoupením Boni pueri.

> Fotografie z koncertu

 

20. listopadu 2010 • Boni pueri přivážejí Vánoce do všech koutů České republiky

Boni pueri již po pošesté doprovodili svoji patronku Lucii Bílou na jejím turné po kostelích v naší zemi. Na koncertech mohou posluchači slyšet nejkrásnější světové i české vánoční písně v zajímavých aranžích skvělého klavíristy a skladatele Petra Maláska. Turné propaguje nové album Bílé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri a chlapecké hlasy doprovázejí naši nejpopulárnější zpěvačku v šesti skladbách. Poprvé se náročné koncertní šňůry s hlavním sborem účastní také přípravné oddělení Bonifantes, které svoji úlohu velmi dobře zvládá. Nejhezčí přivítání čekalo na Lucii Bílou a orchestr Petra Maláska pochopitelně na domácí půdě – v Hradci Králové. Velkého aplausu se dostalo nejen samotné Lucii, ale i řediteli Boni pueri Pavlu Horákovi a všem zpěvákům, kterých bylo více než sto. Do posledního místa zaplněný Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí byl plný hezké, již adventní atmosféry. V příštích dnech koncertují „dobří chlapci“ v Chrudimi, Rychnově, Plzni, Bratislavě a Karviné. Hlavní koncertní sbor v té době již bude v dalekém Japonsku, kde se na Vánoce lidé klasickými dárky neobdarovávají, ale užívají si krásné sváteční atmosféry, stejně jako posluchači na našich koncertech.

> Fotografie z koncertu

 

12. listopadu 2010 • Boni pueri vyjeli na turné s Lucií Bílou

Bílé Vánoce Lucie Bílé je název vánočního CD naší nejpopulárnější zpěvačky, na které si počkala celých pětadvacet let. Na albu nazpívali šest skladeb také Boni pueri, kteří na turné Lucii Bílou a orchestr Petra Maláska doprovázejí. Poprvé s hlavní koncertní skupinou vystupuje i přípravné oddělení Bonifantes. Již první koncert Lucie Bílé a Boni pueri vyprodal teplický kostel.
„Dala jsem si na čas a počkala jsem si na to dobré období, kdy mám kolem sebe ty nejlepší kolegy jako Petra Maláska, Pavla Horáka, sbormistra chlapeckého sboru Boni Pueri, s nímž jsem absolvovala přes čtyři stovky koncertů, ale nenatočila žádné vánoční cédéčko. Kluci jsou báječní,“ řekla ČTK Lucie Bílá. „Dobré chlapce“ čeká ještě devět koncertů. Vystoupí i ve svém domovském městě Hradci Králové.
Záštitu nad celým koncertním turné převzal arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka.

 

7. listopadu 2010 • Bc. Jaroslav Šlais byl slavnostně promován inženýrem ekonomie

Učitel pěvecké hlasové výchovy a komorního zpěvu Bc. Jaroslav Šlais úspěšně ukončil studia na fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze v oboru Arts Management a byl v pátek 5. listopadu 2010 v Praze slavnostně promován inženýrem ekonomie.

 

1. listopadu 2010 • Boni pueri a Lucie Bílá se vydají na společné turné

Zatímco jedna skupina Boni pueri finišuje v přípravě na turné do Japonska a Koreje, kam za tři týdny odlétá, druhá se chystá na mimořádné společné turné s naší nejlepší zpěvačkou Lucií Bílou, která v těchto dnech vydává svoje - veřejností právem netrpělivě očekávané - vánoční CD Bílé Vánoce Lucie Bílé. Na tomto albu s ní spolupracovali i Karel Gott a Marta Kubišová. Největší prostor pak dostali Boni pueri, kteří zpěvačku doprovodí v šesti skladbách.
„Každý společný koncert s Boni pueri je pro mě svátkem. Už teď těším na vánoční turné, které nás k propagaci vánočního CD letos čeká. O nádherné aranže se postaral pianista Petr Malásek a vše je nahráno s Pražským symfonickým orchestrem. Jsem na spolupráci s kluky z Boni pueri pyšná,“ řekla v rozhovoru pro tisk Lucie Bílá, která 2. listopadu spolu s nejmladšími zpěváky pokřtí jejich společné album.
„Dobří chlapci“ absolvují během turné celkem jedenáct koncertů po celé České republice a zavítají také na Slovensko. Turné se zúčastní kromě hlavní koncertní skupiny i přípravné oddělení Bonifantes.

Rozhovor s Lucií Bílou

 

25. října 2010 • Boni pueri zvou na slavnostní křest nového CD a veřejné promítání filmu z čínského turné

Před nedávnem se „dobří chlapci“ vrátili z úspěšného turné v Číně, kde vystoupili také na mezinárodní konferenci Světového festivalu umění v Šanghaji pro největší hudební manažery světa a nejprestižnější hudební agentury. Ve finálním katalogu pro padesát nejlepších světových těles byl vedle Boni pueri uveden i dirigent se světovým renomé Zubin Mehta. Boni pueri koncertovali v největší koncertní síni ve městě - Shanghai Central Hall pro 1500 diváků. Během turné na žádost managementu festivalu natočili svoje samostatné CD. Zároveň sbor reprezentoval naši republiku dvakrát na Světové výstavě EXPO a jejich vstupu se přímo zúčastnili i generální komisař EXPO a generální konzul v Čínské republice.
Pojďme si společně připomenout krásné hudební okamžiky turné při veřejném promítání filmu z cesty v aule Univerzity Hradec Králové ve středu 27. října 2010 v 18.30, kterému bude předcházet slavnostní křest nového CD BONI PUERI – Klenoty české hudby. Kmotry budou významné osobnosti hudebního života – přední český klavírista Petr Malásek, uznávaný dirigent a sbormistr Marek Štryncl a hudební režisér Jan Kyselák. Zároveň „dobří chlapci“ zahájí výstavu fotografií z turné, která bude na Univerzitě umístěna.

 

21. října 2010 • Lucie Bílá převzala záštitu nad Boni pueri

K dnešnímu dni převzala záštitu nad Českým chlapeckým sborem Boni pueri zpěvačka Lucie Bílá, která vyjádřila svoje jasné stanovisko k nepravdivým informacím, které jsou o sboru šířeny. Postavila se na stranu ředitele Boni pueri Pavla Horáka, všech zpěváků Boni pueri i rodičů chlapců.
„Přebírám záštitu nad Českým chlapeckým sborem Boni pueri i nad jejich základní uměleckou školou, která vychovává skvělé kluky. Pana ředitele Pavla Horáka znám 17 let a neznám laskavějšího a poctivějšího člověka s talentem pro práci s dětmi. Neznám žádného hudebníka a ani agenturu, kteří by chtěli spolupracovat s odtrhnutým sborem. V České republice se toto nedělá. S příchodem Marka Štryncla do školy přijde řada talentovaných zpěváků. Je to nejen výborný dirigent, ale i skvělý sbormistr. Už se těším na spolupráci s ním,“ dodává nejlepší česká zpěvačka.
S Lucií Bílou a orchestrem Petra Maláska jsme již před prázdninami připravili turné, které propaguje naše nové a dlouho očekávané CD Bílé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri.

 

19. října 2010 • Boni pueri přivítají nového sbormistra

Boni pueri navázali na dřívější skvělou spolupráci s jedním z nejlepších dirigentů v České republice MgA. Markem Štryclem, který bude ve sboru dále pracovat jako sbormistr koncertní skupiny.
Marek Štryncl vystudoval violoncello a dirigování a soubor Musica Florea založil již v době svých studií. V letech 1994-1995 zastával funkci koncertního mistra v Severočeské filharmonii. Vedle soustavné účasti na mnoha interpretačních kurzech (Chinon, Basel, Mainz, Valtice, Praha) studoval barokní violoncello na Dresdner Akademie für Alte Musik. Kromě souboru Musica Florea působil v několika českých i zahraničních ansámblech (Musica Antiqua Praha, Musica Aeterna, Solamente Naturali, Musicalische Compagney, Ensemble Philidor, Ganz Europa se Simonem Standagem, Capella Regia Musicalis, Collegium 1704). Zároveň se aktivně věnuje sólové hře. Je absolventem pražské Hudební fakulty AMU v oboru dirigování. Jako dirigent je zván ke spolupráci s domácími i zahraničními komorními orchestry a symfonickými tělesy. Jeho repertoár zahrnuje jak díla starých mistrů, tak veškerý potenciál romantického a soudobého hudebního odkazu.<>br S Boni pueri spolupracoval již dříve na velkých úspěšných hudebních projektech – provedení oratorního díla Mesiáš G. F. Händela, Vánočního oratoria J. S. Bacha, Sub olea pacis J.D. Zelenky nebo Mozartova Requiem na Pražském jaru.

 

10. října 2010 • Článek o Boni pueri v Učitelských novinách

V září zahájila BONI PUERI - základní umělecká škola svůj pátý školní rok. Shrnující článek, který vydaly Učitelské noviny, si můžete přečíst v následujícím obrázku.

Highslide JS

 

6. října 2010 • Boni pueri slavili úspěch v Číně

Dnes v podvečer se vrátili "dobří chlapci" z úspěšného turné v Číně, během kterého absolvovali celovečerní koncerty v Shanghai Concert Hall a účastnili se konference na Světovém festivalu umění, kde agentury pro finální katalog nejlepších těles světa vybíraly jednotlivé umělce. Během turné na žádost managementu festivalu natočili Boni pueri svoje samostatné CD. Zároveň sbor vystoupil také dvakrát na EXPO a jejich vstupu se přímo zúčastnili i generální komisař EXPO a generální konzul v Čínské republice. Více si o turné můžete přečíst na www.bonipueri.cz/cina2010.

 

17. září 2010 • Boni pueri vydali své hudební klenoty

V těchto dnech vychází nové CD Českého chlapeckého sboru Boni pueri, které má název Czech Music Jewels - České hudební klenoty. Nové CD, které vznikalo v červnu a srpnu letošního roku, přináší průřez repertoárem asijských koncertních turné, na která se Boni pueri vydávají v letošním roce.

CD mohlo vzniknout díky podpoře těchto společností a institucí: Statutární město Hradec Králové, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Ministerstvo kultury, Muzeum východních Čech, PETROF, spol. s r.o., PICTOR, s.r.o. a Vonásek s.r.o.

 

15. září 2010 • Jaroslav Šlais úspěšně absolvoval obor Arts Management

Nový člen týmu Boni pueri, pan Jaroslav Šlais, včera úspěšně složil státní závěrečnou zkoušku na fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze v oboru Arts Management a získá tak titul Ing. Gratulujeme k tomuto úspěchu.

 

4. září 2010 • Zahájení školního roku 2010/2011

Dne 1. září byl slavnostně zahájen již 5. školní rok naší základní umělecké školy. Zatímco koncertní skupiny již o prázdninách absolvovaly pěvecká soustředění, na kterých se připravovaly na zahraniční turné, žáci přípravných oddělení se ve školním roce 2010/2011 poprvé potkají v těchto časech:

Pueráček - ve čtvrtek 2. 9. 2010 16.00 - 17.35
Pueri 1 - v úterý 7. 9. 2010 výjimečně pro obě skupiny v čase 15.45 - 17.20, kde si rodiče s paní sbormistryní domluví zařazení do skupiny
Pueri 2 - ve středu 8. 9. 2010 výjimečně pro obě skupiny v čase 15.45 - 17.20, kde si rodiče s paní sbormistryní domluví zařazení do skupiny
Bonifantes - v pondělí 6. 9. 2010 výjimečně od 16.30 – 18.05 pro všechny žáky, v této zkoušce si chlapci domluví s paní sbormistryní přesný rozvrh

Věříme, že se chlapcům v dalších ročních bude líbit a pěvecky dařit.

 

11. srpna 2010 • Setkání s čínskou delegací

V úterý 10. 8. 2010 se sešli v salónku hotelu Alcron na Novém Městě pražském představitelé managementu Boni pueri Václav Bechyně, Pavel Horák a Hana Musílková s čínskou delegací, aby projednali podrobnosti účasti Boni pueri na Shanghai International Arts Festival a na EXPO 2010. Schůzky se zúčastnili generální náměstek ministryně kultury Liu Wenguo spolu s ředitelem odboru mezinárodních vztahů Baowen Cui. Fang Jia Jun, umělecký ředitel, zajistí mediální podporu turné sboru, které se uskuteční na přelomu září a října. Náměstek ministryně kultury vyjádřil sbormistrům Boni pueri velký obdiv a projevil zájem o repertoár se skladbami českých mistrů. Festival, jehož první ročník byl zahájen v roce 1999, sponzoruje Ministerstvo kultury Čínské lidové republiky a čínská vláda a jeho hlavním cílem je absorbovat to nejlepší z kultur, které svět nabízí. Festivalu se spolu s Boni pueri zúčastní např. umělci z Belgie, Irska, Francie, Švédska, Austrálie, Singapuru, Nového Zélandu nebo Japonska. Boni pueri jako jediní vystoupí kromě festivalu také na Světové výstavě EXPO 2010.

 

11. srpna 2010 • Představujeme nového zaměstnance

Od nového školního roku přivítá BONI PUERI - základní umělecká škola nového zaměstnance - PhDr. Markétu Koptovou, Ph.D.

PhDr. Markéta Koptová, Ph.D., vystudovala na Ostravské univerzitě učitelství hudební výchova – německý jazyk, kde také v roce 2010 získala doktorát filozofie. V roce 2009 rovněž ukončila magisterské studium na Univerzitě Palackého v Olomouci obor muzikologie. V rámci doktorandského studia působila několik let v Lipsku, kde kromě studia pracovala pro Hugin Germany GmbH Leipzig, a Thomson Reuters Company. Absolvovala několik zahraničních stáží v oboru pedagogických disciplín. V Boni pueri bude vyučovat klavírní hru, pěveckou hlasovou výchovu a komorní zpěv.

 

29. června 2010 • Představujeme nového zaměstnance

Od nového školního roku přivítá BONI PUERI - základní umělecká škola nového zaměstnance, absolventa sboru Bc. Jaroslava Šlaise, který v Boni pueri působil mnoho let i jako sólista.

První cenné zkušenosti v práci s chlapeckým sborem získal jako sbormistr přípravných oddělení Boni pueri a asistent sbormistra hlavních koncertních skupin. Po absolvování gymnázia studoval na filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor muzikologie, kde v roce 2008 úspěšně obhájil bakalářskou práci, která byla oceněna Cenou rektora Univerzity. Navazující magisterský studijní program zakončí v letošním roce státní závěrečnou zkouškou. Zároveň studuje na Vysoké škole ekonomické v Praze a částečně na Universität Leipzig - Institut für Musikwissenschaft obor Arts Managemet.

V novém školním roce povede výuku pěvecké hlasové výchovy a komorního zpěvu u hlavních koncertních skupin a zároveň bude pracovat jako asistent sbormistrů hlavního sboru.

 

8. června 2010 • Závěrečný koncert v Městské hudební síni

Nejmladší oddělení BONI PUERI - základní umělecké školy mají za sebou svůj závěrečný koncert, který se konal v Městské hudební síni v Hradci Králové v neděli 6. června 2010. Oddělení Bonifantes, Pueráček, Pueri 1 a Pueri 2 vystoupila podobně jako v loňském roce v krásném prostředí bývalé kaple sv. Jana Nepomuckého, která bezesporu patří k nejkrásnějším koncertním sálům v Hradci Králové. Na několik fotografií se můžete podívat do naší fotogalerie.

 

3. června 2010 • Pozvánka ke konkurzu

Boni pueri jako každoročně pořádají konkurzy do svých nejmladších pěveckých oddělení. Šikovní chlapci ve věku od 3 do 6 let, které baví zpívat, se mohou dostavit v pondělí 14. nebo v úterý 15. června 2010 od 15:30 do 17:00 do sídla Boni pueri v nejvyšším patře budovy základních uměleckých škol v Habrmanově ulici 130 v Hradci Králové. Ke konkurzu si připraví jednu pěknou písničku. Případný náhradní termín je možné domluvit na tel. 495 533 443. Leták ke stažení ve formátu PDF

 

3. června 2010 • Pueráček na Hronovském skřivánku

Pueráček je již tradičním hostem na přehlídce dětských pěveckých sborů "Hronovský skřivánek". I letošním roce se tedy nejmenší "dobří chlapci" vydali ve čtvrtek 27. května do hronovského divadla, aby zde předvedli své vystoupení "Malí řemeslníci". Velké poděkování patří všem rodičům, kteří klukům vyrobili opravdu krásné kostýmy. Vystoupení Pueráčků budete moci ocenit na závěrečném koncertu základní umělecké školy Boni pueri v neděli 6. června v Městské hudební síni v Hradci Králové. Fotografie z vystoupení

 

1. června 2010 • Vystoupení Pueri 1 a Pueri 2 v Hořicích

V neděli, 30. května 2010, se oddělení Pueri 1 a Pueri 2 vydala do Hořic na koncert. V Ústavu sociální péče zazpívali chlapci celý blok lidových písní. Na programu se podílely tentokrát i dvě dívky, žákyně základní umělecké školy. Koncert se vydařil, což ocenilo publikum náležitým potleskem. Na fotografie se můžete podívat do naší fotogalerie.

 

11. května 2010 • Boni pueri se na podzim vydají do Šanghaje

Organizátoři Shanhaj International Arts Festival pozvali po důkladném výběru hudebních těles z celého světa Český chlapecký sbor Boni pueri k provedení děl českých a světových mistrů v září tohoto roku. Šanghaj, kterou svět nazval městem třetího tisíciletí, bude hostit na padesát nejlepších umělců světa z oblasti hudebního, výtvarného a filmového umění. Festival je v letošním roce o to významnější, že ve stejném čase probíhá v Šanghaji světová výstava EXPO 2010 s názvem Plody civilizace. Boni pueri vystoupí na přání pořadatele festivalu – Ministerstva kultury Čínské republiky, přímo v mezinárodním doprovodném programu EXPO 2010. Nad turné převzal záštitu ministr zahraničních věcí PhDr. Jan Kohout. Český pavilon, jehož expozice byla odborníky označena jako TOP a jehož čelní stěna je vyzdobena mapou Starého města vytvořenou ze 63 415 hokejových puků, budou moci „dobří chlapci“ spatřit na vlastní oči díky generálnímu komisaři Ing. Pavlu Stehlíkovi, MBA, který ocenil ve svém pozvání vysokou uměleckou úroveň tělesa a jeho skvělou reprezentaci České republiky ve světě, a chlapcům věnoval volné vstupenky.

Účast Boni pueri podpořilo významnou finanční částkou Město Hradec Králové, Královéhradecký a Pardubický kraj. Podívejte se na krátké video ke světové výstavě EXPO 2010.

 

1. května 2010 • Boni pueri na oslavě 90. narozenin arcibiskupa Karla Otčenáška

V sobotu 1. 5. 2010 na Velkém náměstí v Hradci Králové zahájili Boni pueri skladbou Hallelujah hned po pontifikální mši v Katedrále sv. Ducha slavnostní veřejnou oslavu k jubileu arcibiskupa Karla Otčenáška - Díkůvzdání církve a vlasti. Za účasti arcibiskupů a biskupů z Čech, Moravy, Slovenka a Polska a významných osobností politického života naší země pronesli gratulace druhému nejstaršímu biskupovi na světě arcibiskup pražský Mons. ThLic. Dominik Duka, světící biskup Josef Kajnek, prezident republiky Václav Klaus, místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal nebo primátor Hradce Králové Otakar Divíšek. Prezident republiky ocenil sílu osobnosti pana arcibiskupa, která bez velkých gest dokáže překonávat nejtěžší zkoušky a musí proto zůstat stálým zdrojem inspirace. Svým zpěvem popřála jubilantovi i zpěvačka Lucie Bílá, kterou Boni pueri doprovodili v písni Slyš chór. Arcibiskup Karel Otčenášek téměř třem tisícům přítomných žehnal a v závěru oslav jim osobně poděkoval. Osobní požehnání se dostalo i Boni pueri před závěrečnou skladbou B. Smetany. Celou Mši svatou i slavnost na Velkém náměstí odvysílala v přímém přenosu televize Noe.

 

30. dubna 2010 • Slavnostní koncert ke dvacetiletí obnovených diplomatických vztahů České republiky se Svatým stolcem

V římské bazilice Santa Maria Maggiore se konal dne 28. dubna 2010 v 19:30 slavnostní koncert ke dvacetiletí obnovených diplomatických vztahů České republiky se Svatým stolcem. Na koncertu, pořádaném Velvyslanectvím České republiky při Svatém stolci a konaném pod záštitou Papežské rady pro kulturu, zazněla mj. v podání Českého chlapeckého sboru Boni Pueri se sbormistrem Jakubem Martincem a klavíristou Martinem Fišlem duchovní díla Antonína Dvořáka. Koncertu se zúčastnili místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Jan Kohout, sekretář pro styky se státy Svatého stolce Dominique Mamberti, státní tajemnice Ministerstva zahraničních věcí Slovenské republiky Diana Štrofová, děkan kardinálského kolegia kardinál Angelo Sodano, kardinálové Jozef Tomko, Francis Law a Giovanni Coppa, velkokomandér Suverénního řádu maltézských rytířů Fra Giacommo dalla Torre del Tempio si Sanguinetto, několik desítek velvyslanců při Svatém stolci a další významní hosté. V naší fotogalerii naleznete dokumentaci koncertu i cestování.

 

30. března 2010 • Koleda v Pueri 2

Poslední hodina v březnu byla pro kluky z oddělení Pueri 2 netradiční - byla velikonoční. Kromě zpívání si kluci vyrobili velikonoční výrobky, vykoledovali sladkosti a hlavně mohli "vyšlehat" svoji sbormistryni Táňu Slezákovou. Několik fotografií z velikonoční hodiny naleznete v naší fotogalerii.

 

27. března 2010 • Jarní koncert Pueráčku a jejich hostů

V sobotu 27. března se uskutečnil v aule zdravotní školy v Hradci Králové jarní koncert Pueráčku, rodičů a jejich hostů. Společný koncert kluků a jejich rodičů se podařilo připravit poprvé v historii školy, a že se opravdu "povedl", ukazují přiložené fotografie. Když jsem rodičům na naší lednové schůzce navrhla, že bychom si mohli společně zazpívat, upřímně na ně musím prozradit, že v jejich očích nastalo zděšení. Všichni, až na malé výjimky, mi tvrdili, že neumějí zpívat. Strašně moc si na nich cením, že se dokázali překonat a říct, jdeme do toho. Sama za sebe Vám musím prozradit, že pro mě bylo velkým zážitkem pozorovat je na našich společných zkouškách, vidět v jejich očích, jak sami zjišťují, že je to vlastně baví a že jim to jde. A co teprve kluci! Pro ty to byl opravdu zážitek. K našim společným zpívánkám jsme si vybrali, jak jinak, než naše české lidové písničky, které nás provázejí od dětství až do stáří a bez rozdílu je má rád každý. Trochu jsme si s nimi pohráli a na světě byl koncert. Na jeho začátku vystoupili společně kluci a rodiče. Poté přišli na řadu hosté. Starší kluci z Boni pueri, kteří hrají na housle a klavír, malé "flétničky" z MŠ Velichovky a potom to, na co se těšil každý z nás nejvíce - rodinné týmy, které nejen, že zpívaly, ale také tančily a dramaticky ztvárnily vybrané písně. To bylo legrace... Sobotní odpoledne uteklo jako voda a my jsme si na závěr společně zazpívali tu nejkrásnější písničku za všech - PÍSNIČKU ČESKOU. Poděkování patří všem, kteří na našem koncertu vystoupili a pomáhali s jeho přípravou. Sbormistryně Simona Hlavatá

 

21. března 2010 • Boni pueri nacvičují zpěv chorálů

Boni pueri se v těchto dnech připravují na své účinkování při intronizaci pražského arcibiskupa Mons. ThLic. Dominika Duky. Součástí slavnostního uvedení do úřadu bude i zpěv gregoriánských chorálů a litanií, s jejímž nácvikem „dobrým chlapcům“ pomohl sbormistr a varhaník Mgr. Josef Zadina. Ten v současné době působí i jako regenschori (ředitel kůru) katedrály Sv. Ducha v Hradci Králové. Fotografie ze společné zkoušky naleznete v naší fotogalerii.

 

14. března 2010 • Projekce dokumentu o turné po USA

V sobotu 13. března se v Přednáškovém sále Muzea východních Čech v Hradci Králové uskutečnila projekce dokumentu Boni pueri v USA 2009, která završila celodenní mimořádné soustředění koncertní skupiny sboru. V těchto dnech totiž probíhá příprava náročného repertoáru pro blížící se slavnostní koncert Boni pueri v Římě. Jako malé zpestření připravili rodiče pro zpěváky v době celodenního soustřední i ,,Římské hody". V úvodu podvečerního neformálního setkání pak pro zvané rodiče a přátele sboru vystoupily se dvěma krátkými hudebními zdravicemi koncertní skupina i mužská složka Boni pueri. Na několik fotografií se můžete podívat do naší fotogalerie.

 

12. března 2010 • Boni pueri vystoupí při intronizaci pražského arcibiskupa Dominika Duky

Českému chlapeckému sboru jako světskému tělesu se dostalo zvláštní pocty - pozvání na intronizaci (slavnostního uvedení do úřadu) nového pražského arcibiskupa Mons. ThLic. Dominika Duky, kde bude sbor pod vedením Pavla Horáka jedním z účastníků hudebního doprovodu výjimečné kulturní i společenské události v Čechách. Boni pueri navíc také doprovodí hosty a arcibiskupa za zpěvu chorálu z biskupského paláce procesím do katedrály. Slavnostní mše, při které bude nový primas český uveden do funkce, se bude konat v Katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě v sobotu 10. dubna od 10:00 hodin za účasti více než 8 tisíc hostů, prezidenta republiky a zahraničních delegací za přímého přenosu ČT, TV Noe a dalších světových médií. Boni pueri se tím také hlásí i k hudebnímu odkazu svého historického jména (Boni pueri = počeštělý latinský název pro "Dobří chlapci"), které vzešlo právě v této katedrále, kdy podle historických pramenů kapitulní děkan Vít zde založil ve 13. století zřejmě první chlapecký pěvecký sbor v Čechách.

 

28. února 2010 • Boni pueri míří znovu do Říma

Koncertní skupina Boni pueri se sbormistrem Jakubem Martincem zahajuje v těchto dnech přípravu na slavnostní koncert, který se uskuteční ve středu 28. dubna 2010 v římské bazilice Santa Maria Maggiore u příležitosti 20. výročí česko-vatikánských vzájemných vztahů. Po loňském úspěšném koncertu v římském Pantheonu "dobří chlapci" přijali opět pozvání velvyslance České republiky u Svatého stolce, JUDr. Pavla Vošalíka, aby tentokrát vystoupili s ryze duchovním repertoárem složeným ze skladeb Antonína Dvořáka. Koncertu v Římě se zúčastní i místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí PhDr. Jan Kohout.

Připomeňte si s námi loňský koncert v Pantheonu v naší fotogalerii.

 

BONI PUERIAktuality - rok 2009

24. prosince 2009 • Rok 2009 – rok velkých projektů a zahraničních turné

Štědrý den přináší s sebou nejen vánoční pohodu, klid a mír v duši, ale v tento den končí i jedna z nejúspěšnějších koncertních sezón Českého chlapeckého sboru Boni pueri.

Právě ve sváteční čas se vrátila koncertní skupina sbormistra a uměleckého šéfa Boni pueri Pavla Horáka domů ze svého úspěšného španělského turné. Chlapci najezdili tisíce kilometrů po celém Pyrenejském poloostrově a potěšili několik tisíc posluchačů v Avilés, Burgosu, Vigu, Valencii i samotné Barceloně. Jejich koncerty byly provázeny nadšenými ovacemi vstoje, vytleskávanými přídavky, mnoha fotografiemi pro fanoušky na památku i oceňujícími komentáři v tisku. Výborné výkony chlapců ocenila agentura pozváním pro další rok 2010.

Stejně skvělá byla i koncertní skupina Jakuba Martince, která po celých pět týdnů koncertovala v USA. Chlapci procestovali celkem osm států a všude byli mimořádně úspěšní. Vždyť jejich výkony ocenila i odborná veřejnost a americká agentura už obdržela několik rezervací na další vystoupení v příštích letech. Hned po návratu je ještě čekaly ovace vstoje v Norimberku ve slavné Meistersingerhalle. „Dobré chlapce“ během posledního předvánočního víkendu slyšelo v Norimberku přes 6000 posluchačů a sbor má potvrzeno od hlavního intendanta Nürnberger Symphoniker pozvání k další spolupráci s tímto významným orchestrem.

Rok 2009 byl pro Boni pueri rokem mimořádných projektů. Připomeňme si jen, s jakou noblesou uvedl sbor vstup do nového roku v České televizi, kde chlapci zpívali českou hymnu v Chrámu sv. Mikuláše.

„Chlapecký sbor Boni Pueri, připravený sbormistry Pavlem Horákem a Jakubem Martincem, podal fantastický výkon. Těžké party zpíval lehce, jakoby samozřejmě, s typickou barevnou homogenitou a hlasovou plností. Byl to lepší výkon, než od Wiener Jeunesse-Chor na Bernsteinově nahrávce pro Deutsche Grammophon. Pro chlapce z Hradce Králové to byla triumfální návštěva Prahy“, tak hodnotí provedení Chichesterských žalmů Leonarda Bernsteina v Obecním domě v Praze přední hudební kritik Luboš Stehlík.

V květnu „Dobří chlapci" přijali pozvání českého velvyslanectví u Svatého stolce k samostatnému koncertu v římském Pantheonu. Už samotný prostor Pantheonu v sobě nese nádech výjimečnosti, za posledních pětadvacet let se tu konal jen jediný koncert a skutečnost, že zde římský vikariát povolil vystoupení, je už sama o sobě velkou poctou. Zpívat pro nejvyšší představitele Vatikánu se podaří snad jen jednou za život. Sám kardinál Sodano sboru několikrát během koncertu žehnal a na závěr všem osobně poděkoval. Pro chlapce byla cesta do Říma nezapomenutelným zážitkem.

Vysoké ocenění sklidili Boni pueri i za provedení oratoria Mesiáš G. F. Händela. Dílo zaznělo v rámci festivalu Smetanova Litomyšl a u příležitosti Hudebního festivalu Antonína Bennewitze. Skvělé provedení dokázalo, že ovací vstoje si chlapci z Boni pueri neužívají jen v cizině. „ Český chlapecký sbor Boni Pueri byl ozdobou provedení průřezu Händelovým oratoriem Mesiáš na externím koncertě v Chrudimi,“ uvádí se v recenzi v časopisu Hudební rozhledy.

Již tyto hudební projekty by stačily minimálně na dvě koncertní sezóny. Boni pueri připravili i scénické provedení terezínské opery Brundibár, které se setkalo s velkým ohlasem a tak, jako mu tleskali posluchači v malém městečku, stejně tak ho ocenili diváci v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Vždyť zpívat pro své vrstevníky dílo tak historicky nosné a citlivé, je bezesporu náročné. Vzkazy studentů byly velmi povzbuzující. „Celý příběh byl moc dojemný. Navíc v prostředí kostela. To bylo úžasné…. Super bylo, že celou operu hrály děti… Kluci byli úžasně sezpívaní, byli skvělí.“ Boni pueri myslí již na závěr roku 2010, kdy toto dílo uslyší posluchači v Zemi vycházejícího slunce, v Japonsku.

Tečkou za velkými projekty bylo v závěru hudebního roku nastudování ještě jednoho rozsáhlého díla – Vánočního oratoria J. S. Bacha, kterému tleskali diváci v kostele sv. Šimona a Judy na Starém městě v Praze. Koncert řídil významný dirigent Petr Vronský, který je zván na nejprestižnější světová pódia a spolupráce s ním byla pro chlapce velmi zajímavá.

A tak jen dodejme, že během roku si Boni pueri odnesli cenu Zlatý oříšek, která oceňuje nejnadanější děti v České republice, ředitel školy dr. Pavel Horák obdržel z rukou ministra školství Ondřeje Lišky Medaili 1. stupně za dlouhodobou odbornou a pedagogickou činnost a významný přínos v oblasti hudebního vzdělávání a v závěru roku 2009 byl pak nominován na Cenu ministerstva kultury v oblasti hudby.

Skončil další úspěšný rok Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Jeho hudební cesta přináší hodně tvrdé práce, která je však odměněna radostí, úspěchem, přátelstvím a novým poznáním. V čase vánočním si nemohou Boni pueri snad ani více přát.

 

3. prosince 2009 • Vánoční galakoncert ve Filharmonii v Hradci Králové

V sobotu 28. listopadu 2009 se uskutečnil již tradiční Vánoční galakoncert všech ročníků BONI PUERI – základní umělecké školy. Letos Boni pueri hostili vzácné přátele sboru – soubor Musica Bohemica s uměleckým vedoucím panem Jaroslavem Krčkem. I ti nejmenší zpěváčci si mohli s touto osobností zazpívat jednu koledu i společné závěrečné skladby Adeste fideles a Tichá noc. Na závěr za pomoci rodičů a přátel Boni pueri zazněla koleda, která pochází až ze 13. století a stala se symbolem českých Vánoc – Narodil se Kristus Pán. Fotografie najdete v naší fotogalerii.

 

TELEFON: +420 608 200 472 • E-MAIL: bonipueri@bonipueri.cz • INTERNET: skola.bonipueri.cz
BONI PUERI - základní umělecká škola, Hradec Králové využívá konektivity